Memoriał Henryka Żyto

W czwartek 9 maja na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędzie się VI edycja Memoriału Henryka Żyto, która jednocześnie będzie eliminacją Indywidualnych Mistrzostw Polski 2024.

Impreza będzie pierwszą organizowaną przez Wybrzeże Gdańsk S.A. Poprzednie pięć edycji turnieju poświęconego pamięci jednej z legend gdańskiego żużla, corocznie - z pandemiczną przerwą w sezonie 2020 - organizowało GKŻ Wybrzeże.

Inauguracyjny Memoriał w 2018 roku rozgrywano w formule turnieju indywidualnego, natomiast kolejne edycje odbywały się jako turnieje par. Nie inaczej będzie w tym roku. O zwycięstwo powalczy dwunastu zawodników podzielonych na sześć duetów, a kibice obejrzą piętnaście wyścigów.

Godzina rozpoczęcia zawodów, ceny biletów oraz obsada turnieju zostaną podane w późniejszym terminie. Na pewno na torze nie zabraknie zawodników Energi Wybrzeża Gdańsk, a posiadacze karnetów na sezon 2024 obejrzą zawody bezpłatnie.

HISTORIA MEMORIAŁU:

 


Podium 2018: Mikkel Bech, Krystian Pieszczek, Krzysztof Buczkowski

Memoriał Henryka Żyto odbywa się w Gdańsku od 2018 roku. Pierwszy turniej, jeszcze w formule zawodów indywidualnych, zakończył się zwycięstwem Krystiana Pieszczka przed Mikkelem Bechem i Krzysztofem Buczkowskim.

Od sezonu 2019 impreza rozgrywana jest jako zawody parowe. Wówczas triumfowali Pieszczek i Rasmus Jensen przed Bechem i Andreasem Lyagerem. Ze względu na pandemię COVID-19, trzecia edycja Memoriału odbyła się dopiero w 2021 roku, a najlepszy był duet Jensen – Andriej Kudriaszow. Oprócz nich, kibice mogli oglądać w akcji m.in. Mikkela Michelsena, Oskara Fajfera czy Vaclava Milika.

W 2022 roku zawody zostały przerwane po 14. wyścigu ze względu na zły stan toru. "Hattricka" zdołał jednak ustrzelić Rasmus Jensen, który triumfował trzeci raz z rzędu, tym razem w parze ze swoim rodakiem i przyjacielem Nicolaiem Klindtem. Drugie miejsce zajęli Adrian Gała Viktor Trofimov, a trzecie Duńczycy Sam JensenRene Bach.

Edycja z 2023 roku zakończyła się triumdem pary Klindt - Bach. Indywidualnie najlepszy był Michael Jepsen Jensen, który zgubił tylko punkt, ale w klasyfikacji parowej z Hubertem Jabłońskim zajął drugie miejsce. Podium uzupełniła para Norbert Kościuch - Peter Ljung.

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 r. w Poniecu pod Lesznem. Karierę żużlową rozpoczął w wieku 17 lat w barwach Unii. Największy sukces osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

Biografia Henryka Żyto

W 1965 roku, w wieku 29 lat, przeniósł się do Gdańska. W barwach GKS Wybrzeże spędził kolejnych 15 sezonów i przyczynił się do dwukrotnego zdobycia dwóch srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1972 roku zajął 4. miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju. Jest trzecim zawodnikiem z największym dorobkiem punktowym (1688 pkt) w historii ligowego żużla w Gdańsku po Mirosławie Berlińskim Jarosławie Olszewskim.

Najskuteczniejsi żużlowcy w historii ligowego żużla w Gdańsku - TOP 21

Rekordowo długą na tamte czasy karierę, Henryk Żyto zakończył w czerwcu 1981 r. W Gdańsku pracował z drużyną i szkółką młodzieżową jako trener i instruktor. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 marca 2018 r., został pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Jego syn Piotr Żyto również był żużlowcem Wybrzeża. 

I Memoriał Henryka Żyto, 2018 - wyniki
II Memoriał Henryka Żyto, 2019 - wyniki
III Memoriał Henryka Żyto, 2021- wyniki
IV Memoriał Henryka Żyto, 2022 - wyniki
V Memoriał Henryka Żyto, 2023 - wynikiPodium 2019: Anreas Lyager, Mikkel Bech, Rasmus Jensen, Krystian Pieszczek, Peter Ljung, Roman Lachbaum


Podium 2021: Aleksandr Kajbushev, Mikkel Michelsen, Rasmus Jensen, Andriej Kudriashov, Krystian Pieszczek, Drew Kemp


Podium 2022: Viktor Trofimov, Adrian Gała, Rasmus Jensen, Nicolai Klindt, Sam Jensen, Rene Bach


Podim 2023: Hubert Jabłoński, Michael Jepsen Jensen, Rene Bach, Nicolai Klindt, Norbert Kościuch, Peter Ljung

 

Następny mecz:

23.06.2024, 14:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Innpro ROW Rybnik 7 13 +42
2 Cellfast Wilki Krosno 8 11 +26
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 11 +63
4 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 7 10 +28
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań Poznań 7 7 -26
6 Texom Stal Rzeszów 7 4 -6
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 4 -46
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 7 1 -81

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus