Memoriał Henryka Żyto

 

W sobotę 6 kwietnia na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędzie się VI edycja Memoriału Henryka Żyto. Identycznie jak przed rokiem, zawody przyjmą formułę turnieju z udziałem sześciu par. Godzina rozpoczęcia, ceny biletów oraz obsada zostaną podane w późniejszym terminie. Posiadacze karnetów obejrzą zawody bezpłatnie.

 

Kwietniowa impreza będzie pierwszą organizowaną przez Wybrzeże Gdańsk S.A. Poprzednie pięć edycji turnieju poświęconego pamięci jednej z legend gdańskiego żużla, corocznie - z pandemiczną przerwą w sezonie 2020 - organizowało GKŻ Wybrzeże.

Inauguracyjny Memoriał w 2018 roku rozgrywano w formule turnieju indywidualnego, natomiast kolejne edycje odbywały się jako turnieje par. Nie inaczej będzie w tym roku. O zwycięstwo powalczy dwunastu zawodników podzielonych na sześć duetów, a kibice obejrzą piętnaście wyścigów.

Godzina rozpoczęcia zawodów, ceny biletów oraz obsada turnieju zostaną podane w późniejszym terminie. Na pewno na torze nie zabraknie zawodników Energi Wybrzeża Gdańsk, a posiadacze karnetów na sezon 2024 obejrzą zawody bezpłatnie.

HISTORIA MEMORIAŁU:

 


Podium 2018: Mikkel Bech, Krystian Pieszczek, Krzysztof Buczkowski

Memoriał Henryka Żyto odbywa się w Gdańsku od 2018 roku. Pierwszy turniej, jeszcze w formule zawodów indywidualnych, zakończył się zwycięstwem Krystiana Pieszczka przed Mikkelem Bechem i Krzysztofem Buczkowskim.

Od sezonu 2019 impreza rozgrywana jest jako zawody parowe. Wówczas triumfowali Pieszczek i Rasmus Jensen przed Bechem i Andreasem Lyagerem. Ze względu na pandemię COVID-19, trzecia edycja Memoriału odbyła się dopiero w 2021 roku, a najlepszy był duet Jensen – Andriej Kudriaszow. Oprócz nich, kibice mogli oglądać w akcji m.in. Mikkela Michelsena, Oskara Fajfera czy Vaclava Milika.

W 2022 roku zawody zostały przerwane po 14. wyścigu ze względu na zły stan toru. "Hattricka" zdołał jednak ustrzelić Rasmus Jensen, który triumfował trzeci raz z rzędu, tym razem w parze ze swoim rodakiem i przyjacielem Nicolaiem Klindtem. Drugie miejsce zajęli Adrian Gała Viktor Trofimov, a trzecie Duńczycy Sam JensenRene Bach.

Edycja z 2023 roku zakończyła się triumdem pary Klindt - Bach. Indywidualnie najlepszy był Michael Jepsen Jensen, który zgubił tylko punkt, ale w klasyfikacji parowej z Hubertem Jabłońskim zajął drugie miejsce. Podium uzupełniła para Norbert Kościuch - Peter Ljung.

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 r. w Poniecu pod Lesznem. Karierę żużlową rozpoczął w wieku 17 lat w barwach Unii. Największy sukces osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

Biografia Henryka Żyto

W 1965 roku, w wieku 29 lat, przeniósł się do Gdańska. W barwach GKS Wybrzeże spędził kolejnych 15 sezonów i przyczynił się do dwukrotnego zdobycia dwóch srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1972 roku zajął 4. miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju. Jest trzecim zawodnikiem z największym dorobkiem punktowym (1688 pkt) w historii ligowego żużla w Gdańsku po Mirosławie Berlińskim Jarosławie Olszewskim.

Najskuteczniejsi żużlowcy w historii ligowego żużla w Gdańsku - TOP 21

Rekordowo długą na tamte czasy karierę, Henryk Żyto zakończył w czerwcu 1981 r. W Gdańsku pracował z drużyną i szkółką młodzieżową jako trener i instruktor. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 marca 2018 r., został pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Jego syn Piotr Żyto również był żużlowcem Wybrzeża. 

I Memoriał Henryka Żyto, 2018 - wyniki
II Memoriał Henryka Żyto, 2019 - wyniki
III Memoriał Henryka Żyto, 2021- wyniki
IV Memoriał Henryka Żyto, 2022 - wyniki
V Memoriał Henryka Żyto, 2023 - wynikiPodium 2019: Anreas Lyager, Mikkel Bech, Rasmus Jensen, Krystian Pieszczek, Peter Ljung, Roman Lachbaum


Podium 2021: Aleksandr Kajbushev, Mikkel Michelsen, Rasmus Jensen, Andriej Kudriashov, Krystian Pieszczek, Drew Kemp


Podium 2022: Viktor Trofimov, Adrian Gała, Rasmus Jensen, Nicolai Klindt, Sam Jensen, Rene Bach


Podim 2023: Hubert Jabłoński, Michael Jepsen Jensen, Rene Bach, Nicolai Klindt, Norbert Kościuch, Peter Ljung

 

Następny mecz:

14.04.2024, 00:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0
2 Innpro ROW Rybnik 0 0 0
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
4 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 0 0 0
5 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0
7 Texom Stal Rzeszów 0 0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus