Rozpoczynamy finałowy pojedynek z Grupą Azoty Unią Tarnów

09.09.2017, 16:32

Na ten moment czekaliśmy przez cały sezon. Już jutro o godz. 14.30 Zdunek Wybrzeże podejmie na gdańskim torze Grupę Azoty Unię Tarnów w pierwszym meczu finałowym Nice 1. Ligi Żużlowej. Zwycięzca dwumeczu uzyska awans do PGE Ekstraligi, przegrany poszuka swojej szansy w barażu z 7. drużyną najlepszej ligi świata.

Mecz cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony kibiców. Sprzedaż biletów w internecie już jest rekordowa, a trzeba pamiętać, że fani tradycyjnie najczęściej zaopatrują się w wejściówki dopiero w niedzielę. Do kibiców nie mających jeszcze biletów apelujemy zatem o zakup przez internet i wcześniejsze przybycie na stadion, aby uniknąć kolejek przy bramofurtach. Godziny otwarcia kas i pozostałe informacje organizacyjne dostępne są  w tym miejscu.

Jeszcze kilka tygodni temu zdaniem kibiców i ekspertów to zespół Grupy Azoty Unii był niekwestionowanym faworytem do zwycięstwa w finale. Optymizm w serca sympatyków czerwono-biało-niebieskich wlał świetny występ przeciw Lokomotivowi Mikkela Becha zakontraktowanego przez Wybrzeże kilka dni wcześniej. Duńczyk wywalczył 13 pkt i imponował szybkością oraz walecznością. Nadziei na sukces gdańszczanie upatrują także w nieco słabszej niż w sezonie zasadniczym postawie naszych jutrzejszych gości w półfinałowym dwumeczu z Orłem. Łodzianie pomimo, że u siebie tylko zremisowali z Grupą Azoty Unią, w rewanżu nie dali się zdominować Unii i aż do 14. biegu mogli liczyć na awans.

Tak czy inaczej tarnowianie to wciąż bardzo mocny zespół i nic Zdunek Wybrzeżu nie przyjdzie łatwo w jutrzejszym meczu. Liderem Unii jest Kenneth Bjerre – najskuteczniejszy zawodnik Nice 1. LŻ. Kolejnych czterech zawodników (a więc całe seniorskie zestawienie) legitymuje się średnią ponad 2 pkt na bieg. Gdyby goście zdecydowali się jednak na zmianę w awizowanym składzie to w odwodzie jest jeszcze Mikkel Michelsen – aktualnie 5. w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników ligi. Dla porównania Zdunek Wybrzeże ma trzech zawodników ze średnią ponad 2 pkt/bieg, mamy nadzieję, że czwartym będzie Mikkel Bech, którego jeszcze nie ma w tym zestawieniu. Piątym mocnym ogniwem powinien być Oskar Fajfer, który w półfinałach odzyskał formę z początku sezonu. W formacji juniorskiej przewagę powinien mieć nasz zespół. Dominik Kossakowski na swoim torze potrafi wykręcić nawet dwucyfrowy wynik, najlepszy młodzieżowiec z Tarnowa – Patryk Rolnicki ostatnio nieco obniżył loty (w rewanżu z Orłem przywiózł tylko 2 „oczka”, przegrał z łódzką para bieg młodzieżowy). Drugi podstawowy  młodzieżowiec Grupy Azoty Unii Michał Nowiński leczy kontuzję i zastąpi go mniej doświadczony Kacper Konieczny.

Pogoda w ciągu tygodnia nie sprzyjała jeździe na żużlu, ale na szczęście aura się zlitowała i nie było problemów, aby przygotować tor na sobotni trening. Spotkała się na nim cała drużyna z wyjątkiem Mikkela Becha. Duńczyk pokazał jednak przed tygodniem, że nie potrzebuje dużo czasu, aby zgłębić tajniki gdańskiego owalu. Na treningu stawił się za to Renat Gafurov, aby być w razie potrzeby do dyspozycji Mirosława Kowalika. Jeśli nie zdarzy się jednak nic nieprzewidzianego, Rosjanina nie obejrzymy w jutrzejszym meczu.Na jutro również zapowiadane są opady, ale powinny być na tyle niewielkie, że mecz finałowy nie będzie zagrożony i obie drużyny w sportowej walce, w dobrych warunkach, rozstrzygną między sobą ten pojedynek. O sytuacji pogodowej oraz innych ważnych wydarzeniach na stadionie będziemy informować już od godz. 10.00 w relacji live na naszej stronie.

Awizowane składy:

Grupa Azoty Unia Tarnów:
1. Peter Ljung
2. Jakub Jamróg
3. Artur Mroczka
4. Artur Czaja
5. Kenneth Bjerre
6. Patryk Rolnicki
7. 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
9. Oskar Fajfer
10. Anders Thomsen
11. Troy Batchelor
12. Mikkel Bech
13. Kacper Gomólski
14. 
15. Dominik Kossakowski

Autor: Redakcja

Następny mecz:

26.06.2022, 14:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 10 15 +53
2 Stelmet Falubaz Zielona Góra 10 15 +114
3 Trans MF Landshut Devils 10 12 -5
4 Cellfast Wilki Krosno 9 11 +37
5 KŻ Orzeł Łódź 11 10 -38
6 Aforti Start Gniezno 10 7 -95
7 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 9 7 -28
8 ROW Rybnik 9 6 -38

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus