Rasmus Jensen 6. w GP Challenge

20.08.2022, 23:48

Rasmus Jensen zdobył 10 pkt. i zajął 6. miejsce w turnieju Grand Prix Challenge rozgrywanym w Glasgow. Aby awansować do przyszłorocznego cykli Indywidualnych Mistrzostw Świata, trzeba było stanąć na podium. Trwające prawie 4 godziny zawody sensacyjnie wygrał Kim Nilsson (13 + 3) przed Danielem Bewleyem (13 + 2) i Jackiem Holderem, który wygrał wyścig dodatkowy z Maksem Frickem (obaj po 12 pkt.). 12. miejsce z dorobkiem 5 pkt. zajął Drew Kemp.

Rasmus Jensen w ostatnich tygodniach prezentował kapitalną formę i przed turniejem w Szkocji wymieniany był w gronie faworytów do podium. Nasz kapitan zaczął z problemami, bo po słabym starcie w swoim pierwszym wyścigu, przyjechał na metę jako trzeci. W kolejnych dwóch biegach imponował prędkością i płynnością jazdy zgarniając dwa zwycięstwa, dzięki czemu po trzeciej serii wyprzedzał go jedynie Daniel Bewley.

Na tym etapie rywalizację skończyli już Vaclav Milik i Chris Holder. Pierwszy wycofał się z zawodów po upadku w pierwszym wyścigu, a Holder opuścił stadion w karetce po upadku w biegu 12. To spowodało przerwę w zawodach, a zaraz po niej potrzebna była kolejna. Na tor upadł Anders Thomsen, który przez ponad 30 minut przebywał w karetce na torze i dopiero po tym czasie udał się do szpitala z podejrzeniem złamania nogi.

Blisko godzinna przerwa najwyraźniej zaszkodziła Rasmusowi, który w czwartej serii przyjechał trzeci. W ostatnim starcie "Rasser" musiał wygrać wyścig i liczyć na to, że za jego plecami przyjedzie Jack Holder. Duńczyk wygrał start, ale Holder upadł na wejściu w pierwszy łuk i bieg został powtórzony. W nim triumfował Bewley, a Jensen o błysk szprychy wyprzedził Holdera.

Ostatecznie z dorobkiem 10 pkt. Jensen skończył turniej na 6. miejscu. Podium, a wraz z nim miejsca w SGP 2023 zapewnili sobie: sensacyjny zwycięzca Kim Nilsson i Bewley, a do wyścigu dodatkowego przystąpili Jack Holder i Max Fricke. Z dwójki Australijczyków lepszy okazał się ten pierwszy.

Oprócz Jensena w Grand Prix Challenge wystartował także Drew Kemp, który był pierwszym rezerwowym. Po upadku podczas sesji treningowej urazu nabawił się Oliver Berntzon i nasz Anglik zastąpił go w stawce. Rywalizację zakończył z dorobkiem 5 pkt., na 12. pozycji.