Karty historii (2): Dawid Stachyra, Piotr Żyto

24.03.2020, 17:23

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji rozpoczynamy cykl Karty Historii Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są Dawid Stachyra (Dwójka Karo) i Piotr Żyto (Dwójka Trefl).

Dawid Stachyra to syn Janusza, legendy Stali Rzeszów, który kończył karierę w zespole z Lublina. Co ciekawe w ekipie lubelskiej, ojciec z synem mieli okazję do wspólnych startów. Dawid Stachyra przeszedł do Wybrzeża w 2010 roku i był to dla niego niezwykle udany sezon.

"Davidoff" zakończył rozgrywki ze średnią biegową 1,918, nigdy wcześniej nie był tak skuteczny w polskiej lidze. Po 2010 roku został jeszcze w Wybrzeżu na kolejny sezon, ścigał się też w czerwono-biało-niebieskich barwach w 2013 roku. Łącznie w 231 biegach zdobył 335 punktów dla naszego klubu. Był znany z tego, że nie odmawiał nikomu rozmowy w parku maszyn. Z pewnością możemy go wspominać bardzo dobrze.

--

Piotr Żyto to również syn znakomitego przed laty żużlowca, ś.p. Henryka, legendy Unii Leszno i Wybrzeża Gdańsk. Nie będzie to niespodzianką jeśli zdradzimy, że przyjdzie jeszcze czas na kartę jego ojca, który jeździł przez szesnaście lat dla Wybrzeża Gdańsk.

Co ciekawe gdy w 1980 roku Henryk kończył karierę, Piotr debiutował w lidze. Gdańskie barwy reprezentował do 1986 roku, skąd przeszedł do Kolejarza Opole. Piotr Żyto był solidnym uzupełnieniem składu, który w 1985 roku był najbliżej w historii złotego medalu DMP, wówczas z 26 punktami zajęliśmy 2. miejsce. Po zakończeniu kariery zawodniczej, Piotr Żyto szybko zaczął być trenerem. Pracował m.in. w klubach z Opola, Częstochowy, Zielonej Góry, Rawicza i Rybnika, a także w Szwecji.

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus