Karty historii (15): Anders Thomsen, Bogdan Skrobisz

06.04.2020, 18:35

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji prowadzimy cykl Karty Historii. Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są Anders Thomsen (Dziewiątka Kier) i Bogdan Skrobisz (Dziewiątka Pik).

Do Wybrzeża Anders Thomsen przyszedł w 2016 roku, po jednym roku startów w drugoligowym Kolejarzu Rawicz. Duńczyk, który od samego początku kariery podchodził do niej tak, by nie znajdować się na poziomie wyższym niż jego obecne umiejętności. Jak się okazało, potrafił ocenić swój potencjał bardzo dobrze.

W Wybrzeżu spędził trzy sezony, każdy kolejny był coraz lepszy. Zawodnik, który z jednej strony był znany z rozrywkowego trybu życia i zdolności do zjednywania sobie tym kibiców, z drugiej był wzorem profesjonalizmu, który pomimo kiepskich startów w 149 biegach tylko 9 razy kończył biegi na ostatnim miejscu. Po trzech sezonach w Gdańsku Thomsen przeniósł się do Gorzowa, bo jego miejsce jest w PGE Ekstralidze. My wierzymy że jeszcze kiedyś pojedzie w czerwono-biało-niebieskich barwach!

---

Po obcokrajowcu przyszedł czas na wychowanka. Bogdan Skrobisz był przez wiele lat mocnym punktem Wybrzeża Gdańsk. W naszym klubie ścigał się w lidze od 1972 do 1986 roku, a w latach 1977-1980 za każdym razem kończył sezon ze średnią od 1,917 do 2,083, będąc niezwykle mocnym punktem zespołu.

Skrobisz z Wybrzeżem zdobył dwa srebrne medale DMP i jest pod tym względem jednym z najbardziej utytułowanych gdańskich zawodników. W 1978 roku zajął siódme miejsce w finale IMP. Łącznie dla Wybrzeża zdobył przez swoją karierę 1 187 punktów i 110 bonusów i zajmuje pod tym względem doskonałe ósme miejsce w historii całego klubu.

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus