Karty historii (12): Bogdan Berliński, Krzysztof Cegielski

03.04.2020, 18:04

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji prowadzimy cykl Karty Historii. Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są Bogdan Berliński (Siódemka Karo) i Krzysztof Cegielski (Siódemka Trefl).

Bogdan Berliński urodził się w Rybniku i rozpoczął swoją karierę w miejscowym Górniku. Do Trójmiasta przeprowadził się z całą rodziną w 1963 roku. Reprezentował barwy naszego klubu przez dziewięć sezonów. Trzeba przyznać, że był bardzo ważnym zawodnikiem. Po zakończeniu ścigania został trenerem i poprowadził drużynę do sukcesu w 1985 roku (wicemistrzostwo Polski). To ojciec naszego obecnego trenera - Mirosława Berlińskiego.

Bogdan Berliński wystartował dla Wybrzeża w 366 wyścigach i na swoim koncie zapisał 485,5 punktów. Do tego dorobku dorzucił jeszcze 67 bonusów. Zdobył osiem medali Drużynowych Mistrzostw Polski: czterokrotnie złoto (1956, 1957, 1958, 1962), trzykrotnie srebro (1959, 1961, 1967) oraz brąz (1965). Wywalczył również przepustkę do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, w którym zajął 15. miejsce.

---

Nie mogło zabraknąć miejsca dla Krzysztofa Cegielskiego, który wychował się w Stali Gorzów. Po nieudanym sezonie 1999 opuścił rodzinne strony i przeniósł się do Gdańska. Zdobywał punkty dla Wybrzeża - i to z dobrym skutkiem - przez dwa lata. W 2001 roku poprowadził ‎czerwono-biało-niebieskich do najwyższej klasy rozgrywkowej. Nie było na niego mocnych - średnia biegopunktowa 2,540 to wspaniały wynik. Następnie podpisał kontrakt ze Startem Gniezno.

Kariera polskiego żużlowca nabierała tempa. Została niestety zakończona już w 2003 roku po poważnym upadku w meczu szwedzkiej Elitserien. Cegielski nie odzyskiwał przytomności przez 50 minut po zdarzeniu. W szpitalu okazało się, że uszkodzony został rdzeń kręgowy i utracił władzę w nogach. Na szczęście nie zamierzał się poddawać, tylko zdecydował się na długą rehabilitację. Efekty widać gołym okiem. Jako zawodnik Wybrzeża wywalczył wicemistrzostwo świata juniorów, zdobył też brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy seniorów oraz srebro w Drużynowym Pucharze Świata. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia "Metanol", reprezentującego polskich zawodników.

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus