Alfabet Wybrzeża (3): Cykl Grand Prix

13.10.2019, 17:14

W każdej dyscyplinie sportu najbardziej prestiżowe są zawody wyłaniające mistrza świata. Nie inaczej jest w żużlu, w którym od 1995 roku Indywidualnego Mistrza Świata wyłania cykl Grand Prix. Kilku mistrzów świata w przeszłości reprezentowało Wybrzeże, a złoto w naszych barwach zdobył Tony Rickardsson.

Pierwszym Indywidualnym Mistrzem Świata wyłanianym w cyklu Grand Prix był Hans Nielsen. Jak dotąd cykl Grand Prix wygrywało dwunastu zawodników z sześciu państw, w tym dwóch Polaków - Tomasz Gollob i Bartosz Zmarzlik. Najlepszy w klasyfikacji medalowej jest Tony Rickardsson. Szwed wygrywał cykl Grand Prix pięć razy, ma też po dwa srebrne i brązowe medale.

Rickardsson jest też jedynym żużlowcem, który złoto w Grand Prix wywalczył jezdżąc w czerwono-biało-niebieskich barwach. 1999 rok był kulminacją zaintresowania speedwayem w Gdańsku. Właśnie wtedy, tuż po awansie do Ekstraligi, do naszej drużyny prowadzonej przez Lecha Kędziorę dołączyli m.in. Rickardsson, a także Sebastian Ułamek, Adam Fajfer czy Krzysztof Pecyna.

Nasz stadion wprost pękał w szwach. Teraz aż trudno w to uwierzyć, ale aby zająć dogodne miejsce na koronie stadionu, trzeba było przyjść na dwie godziny przed meczem. Dla spóźnialskich często szczytem komfortu był trzeci rząd stojący, a frekwencja oscylowała w granicach 12-15 tysięcy osób. Lotos Wybrzeże zajęło 3. miejsce w lidze, a Rickardsson z 111 punktami zdystansował rywali.

W barwach Wybrzeża Gdańsk startowało jeszcze kilku innych Indywidualnych Mistrzów Świata, jednak nigdy nie wcześniej i później nie mieliśmy w składzie aktualnego mistrza. Nasze barwy reprezentowali zwycięzcy cyklów Grand Prix - Nicki Pedersen, Greg Hancock oraz Tomasz Gollob. Jeździł też u nas Indywidualny Mistrz Świata z 1993 roku - Sam Ermolenko, który dokonał tego jednak jeszcze przed wprowadzeniem cyklu Grand Prix.

W ostatnim sezonie Indywidualnym Mistrzem Świata został Bartosz Zmarzlik przed Leonem Madsenem i Emilem Sajfutdinowem. 24. miejsce w cyklu zajął Jacob Thorssell, który pojechał z dziką kartą w Grand Prix Skandynawii. Niesklasyfikowani byli Kim Nilsson i Karol Żupiński, którzy jako rezerwowi byli w parku maszyn, jednak ani razu nie wyjechali na tor.

Autor: Redakcja