Alfabet Wybrzeża (11): Kevlary

05.11.2019, 16:56

Jedni mówią - zawodnicy z drużyny powinni wyglądać tak samo! Inni ripostują: kiedyś to było! Kevlary, bo o nich mowa od wielu lat są stałym elementem żużlowego ubioru, a także doskonałym słupem reklamowym.

Przed laty niemal wszyscy żużlowcy wyglądali tak samo. Ubierali grube skóry, które z dzisiejszej perspektywy mocno krępowały ruchy na motocyklu. Tory były typowo żużlowe (obecnie jest to mieszanka przede wszystkim granitu lub sjenitu) i nikomu w szarej, polskiej rzeczywistości nie przychodziło na myśl, by z żużlowego stroju zrobić dzieło sztuki.

W latach osiemdziesiątych byliśmy pionierami w kwestii efektownych, jednolitych skór. Komplet strojów zasponsorował Wybrzeżu Roman Wieczorek, były zawodnik gdańskiego klubu, który po wyjeździe do Niemiec stał się naszym "dobrym wujkiem". Wszędzie gdzie przyjeżdżaliśmy, kibice patrzymy z zazdrością.

W kolejnej dekadzie, już po wprowadzeniu kevlarów, w drużynach panowała pełna dowolność. Bywało, że siedmiu zawodników miało siedem zupełnie innych wzorów, a żużlowca łatwiej było poznać po "skórze" niż po kasku. Do dziś wielu zawodników ściga się w swoich "prywatnych" kevlarach w zawodach indywidualnych.

My w lidze po raz pierwszy w jednolitych strojach jeździliśmy w 2004 roku, za sprawą sponsoringu ze strony Lotosu. Dopiero cztery sezony później stał się to wymóg regulaminowy. W kolejnych latach kevlary ewoluowały. Po żółto-niebieskich, mieliśmy m.in. niebieskie, czerwone, czerwono-niebieskie, białe, biało-szare, a ostatnio czarne, z różnymi wzorami i wstawkami. Ważne są obecnie nie tylko aspekty wizualne, ale również możliwości wyeksponowania marki poszczególnych sponsorów, dzięki którym możliwa jest jazda w lidze. Kwestie rozmieszczenia reklam na poszczególnych częściach ciała regulowane są w odpowiednich zapisach i zawodnicy wciąż mają możliwość wyeksponować indywidualnych darczyńców.

Już teraz możemy powiedzieć, że w 2020 roku kevlary zawodników Wybrzeża przejdą dużą metamorfozę i niedługo poznamy efekty prac grafików i producentów kevlarów. Obyśmy oglądali je najczęściej na dwóch pierwszych miejscach.

Tak kiedyś wyglądali wszyscy żużlowcy
Historyczne kevlary, tak wyglądali kiedyś wszyscy żużlowcy

Historyczne
W latach osiemdziesiątych zawodnicy Wybrzeża wyglądali niezwykle efektownie jak na te czasy

 

Kevlary z 2016 roku
Kevlary z 2016 roku

Kevlar z 2018 roku
Stroje zawodników Wybrzeża z 2018 roku

 

 

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus