Aforti Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk 41:49. Pierwsza stolica zdobyta

04.07.2022, 15:26

Zwycięska seria naszej drużyny wciąż trwa. Zdunek Wybrzeże Gdańsk wygrało w Gnieźnie 49:41. Gospodarze na pocieszenie zapisali na swoim koncie punkt bonusowy. Po 14 punktów wywalczyli Timo Lahti i Rasmus Jensen. Niestety zwodów nie dokończył Adrian Gała, który po upadku w 13. wyścigu był niezdolny do dalszej jazdy.

-Obie drużyny przystąpią do tej rywalizacji osłabione. Aforti Start Gniezno będzie sobie musiał radzić bez Szymona Szlauderbacha. W naszym zespole zabraknie Jakuba Jamroga za którego będzie stosowane zastępstwo zawodnika. W składzie znajdzie się Viktor Trofimov, który wraca po przerwie spowodowanej upadkiem na torze w Gdańsku.

- Składy potwierdzone. Zestawienie miejscowej drużyny uzupełnił Szymon Szwacher.

17:30 Na próbę toru ze strony gospodarzy wyjechali Ernest Koza i Marcel Studziński. W ekipie Zdunek Wybrzeża pojawili się Timo Lahti i Adrian Gała.

-Sędzia wylosował pierwszy zestaw startowy, niedługo zaczynamy walkę o kolejne punkty.

Wyniki:

Aforti Start Gniezno:
9. Antonio Lindbaeck - 8 (1,0,3,2,2,0)
10. Ernest Koza - 4 (1,2,1,-,0)
11. Philip Hellstroem-Bangs (U24) - 1+1 (W,0,1*,-)
12. Oskar Fajfer - 11 (3,1,2,W,3,2)
13. Peter Kildemand - 8 (1,2,1,1,3)
14. Marcel Studziński - 5+1 (2*,3,0)
15. Mikołaj Czapla - 4+1 (3,1*,U)
16. Szymon Szwacher - Nie startował

Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
1. Piotr Gryszpiński (U24) - 3+2 (2*,-,0,-,1*)

1. Gała, Gryszpiński, Lindbaeck, Hellstroem Bangs (w) 1:5
Wyścig przerwany. Na tor po kontakcie z Gałą upadł Philip Hellstroem Bangs. Sytuacja miała miejsce na wejściu w drugi wiraż, zawodnicy szczepili się motocyklami. Zawodnik gospodarzy wrócił do parku maszyn o własnych siłach. Decyzją sędziego Hellstroem Bangs został wykluczony z powtórki. W drugiej odsłonie spod taśmy nalepiej wyszedł Lindbaeck, ale już na wyjściu z drugiego łuku Gała oszukał Szweda i minął go przycinką do krawężnika. Na ostatnim okrążeniu Lindbaeck zanotował defekt na drugiej pozycji. Ostatecznie dobiegł do mety po 1 punkt.

2. Czapla, Studziński, Marciniec, Żupiński 5:1 (6:6)
Czapla najlepiej wystartował i wygrał z dużą przewagą. Studziński szybko poradził sobie z Żupińskim i cały czas naciskał Marcińca. Zawodnik gospodarzy dopiął swego przed samą metą. Przerwa na roszenie toru.

3. Fajfer, Lahti, Kildemand, Jensen 4:2 (10:8)
Dużo działo się w tym wyścigu. Lahti wygrał start i pewnie prowadził. Jensen próbował dołączyć do kolegi z zespołu, ale zablokował go Fajfer. Duńczyk spadł na ostatnią pozycję, ale po chwili minął Kildemanda. Fajfer cały czas budował prędkość i na początku ostatniego okrążenia minął Lahtiego. Dodatkowo na wyściu z ostatniego łuku Jensena minął Kildemand.

4. Studziński, Trofimov, Koza, Marciniec 4:2 (14:10)
Trofimov jako zastępstwo zawodnika za Jamroga. Studziński wygrał start i uciekł do przodu. Początkowo jechał za nim duet Zdunek Wybrzeża, ale Marciniec popełnił błąd na drugim okrążeniu i spadł na koniec stawki. Trofimov do końca wyścigu atakował Studzińskiego i jednocześnie odpierał ataki Kozy. Przerwa na kosmetykę toru.

5. Lahti, Gała, Fajfer, Hellstroem Bangs 1:5 (15:15)
Lahti jako zastępstwo zawodnika za Jamroga. Adrian Gała wykonał bardzo dobrą pracę na wejściu w drugi wiraż, kiedy zablokował napędzającego się Fajfera. Z prezentu skorzystał Lahti, który pojechał szeroko i wyszedł na pierwsze miejsce. Pewna wygrana naszych zawodników.

6. Jensen, Kildemand, Czapla, Trofimov 3:3 (18:18)
Trofimov w miejsce Gryszpińskiego. Jensen przyciął do krawężniku na wyjściu z pierwszego łuku i minął Kildemanda. Trofymov w tym samym momencie zakopał się pod płotem i totalnie nie liczył się w walce o punkty. Jensen wygrał z dużą przewagą.

7. Lahti, Koza, Żupiński, Lindbaeck 2:4 (20:22)
Ogromny pech Lindbaecka. Drugi defekt Szweda w tym meczu. Znakomicie wystartował Lahti, ale na trasie szybszy był Lindbaeck. Zawodnicy kilka razy zamieniali się pozycjami na trasie. Kilkadziesiąt metrów perzed metą motor Lindbaecka niemal stanął w miejscu. Z niesczęścia zawodnika gospodarzy skorzystał jadący daleko z tyłu Żupiński, który dowiózł punkt do mety. Przerwa na kosmetykę toru.

8. Jensen, Gała, Kildemand, Studziński 1:5 (21:27)
Jensen jako zastępstwo zawodnika. Moment startowy wygrał Gała i od razu objął prowadzenie. Jensen na przeciwległej prostej zbudował ogromną prędkość i przeszedł z ostatniej na drugą pozycję. Później atakował go Kildemand, ale Jensen poradził sobie z atakami zawodnika gospodarzy. Na mecie Jensen minimalnie szybszy od Gały. Przerwa na roszenie toru.

9. Lindbaeck, Jensen, Koza, Gryszpiński 4:2 (25:29)
Lindbaeck wygrał start i odniósł pewną wygraną. Duże odległości między zawodnikami.

10. Lahti, Fajfer, Hellstroem Bangs, Marciniec 3:3 (28:32)
Lahti najlepiej wystartował i uciekł daleko do przodu. Początkowo na punktowanej pozycji jechał Marciniec, ale popełniał dużo błędów i Hellstroem Bangs bez problemu sobie z nim poradził. Fajfer był bardzo szybki na trasie i na mecie był minimalnie gorszy od naszego zawodnika. Przerwa na kosmetykę toru.

11. Gała, Lindbaeck, Trofimov Fajfer (W) 2:4 (30:36)
Gała jako zastępstwo zawodnika, a Trofimov jako rezerwa zwykła za Gryszpińskiego. Upadek Trofimova. Na wyjściu z drugiego łuku drugiego okążenia pociągnęło Fajera, który wpadł w naszego zawodnika. Trofimov upadł w miejscu, gdzie nie było już dmuchanej bandy, ale na szczęście nic mu się nie stało. Fajfer wykluczony z powtórki. W momencie przerwania wyścigu prowadził Gała. W powtórce pewna wygrana Gały. Trofymov przez dwa okrążenia straszył atakami Lindbaecka.

12. Jensen, Lindbaeck, Żupiński, Czapla (U) 2:4 (32:40)
Rezerwa taktyczna Lindbaeck w miejsce Hellstroem-Bangsa. Jensen wygrał z dużą przewagą. Żupiński został wypchnięty zaraz po starcie i nie liczył się w walce o punkty, ale na ostatnim wirażu upadł Czapla i nie ukończył wyścigu. Zawodnik gospodarzy wrócił do parku maszyn o własnych siłach. Przerwa na roszenie toru.

13. Fajfer, Lahti, Kildemand, Gała (w) 4:2 (36:42)
Fajfer jako rezerwa taktyczna w miejsce Kozy. Bieg przerwany bardzo groźnie wyglądający upadek adriana Gały, który wpadł pod bandę na wejściu w drugi wiraż. Gała wykluczony z powtórki. Niestety nasz zawodnik opuszcza tor w karetce i jest niezdolny do dalszej jazdy. Dodatkowo ostrzeżenie dla Lahtiego za utrudnianie startu. W powtórce start wygrał Fajfer i na kolejnych okrążeniach umiejętnie spowalniał Lahtiego. Jego starania na nic się nie zdały ponieważ Kildemand był bardzo wolny.

14. Kildemand, Trofimov, Gryszpiński, Koza 3:3 (39:45)
Trofimov w miejsce niezdolnego do dalszej jazdy Gały. Pewna wygrana Kildemanda. Trofimov na pierwszym łuku przyblokował Kozę, dzięki temu Gryszpiński wyszedł na trzecią pozycję, której nie oddał do końca wyścigu. Nasza drużyna wygrywa ten mecz!

15. Jensen, Fajfer Lahti, Lindbaeck 2:4 (41:49)
Kolejny znakomity wyścig w wykonaniu Jensena, który przez cztery okrążenia zbliżał się do prowadzącego Fajfera. Na ostatnim wirażu nasz kapitan zrobił nożyce i odebrał zwycięstwo zwodnikowi z Gniezna. Po biegu ostrzeżenie za utrudnianie startu dla Lindbaecka.

Autor: Tomasz Galinski