Część VII: Od 2020

Niewiele lepszy wynik udało się osiągnąć w 2020 roku. Sezon był inny niż pozostałe - pandemia koronawirusa opóźniła start rozgrywek, potrzebne były renegocjacje kontraktów z zawodnikami z powodu niższego budżetu, obostrzenia oraz mniej kibiców na trybunach. Gdańszczanie dzięki wyjazdowej wygranej w ostatnim meczu w Tarnowie wskoczyli na czwartą pozycję w eWinner 1. Lidze, jednak play-offy się nie odbyły.

W porównaniu z sezonem 2019, nad morzem zostali: Krystian Pieszczek, Kacper Gomólski, Jacob Thorssell, Mikkel Bech i Karol Żupiński. Do Zdunek Wybrzeża dołączyli: Peter Kildemand, Robert Chmiel, Piotr Gryszpiński, Alan Szczotka i Rasmus Jensen, który okazał się strzałem w dziesiątkę i jako pierwszy porozumiał się z klubem odnośnie warunków finansowych na 2021 rok.


Dla Mirosława Berlińskiego był to ostatni sezon w roli trenera. Po zakończeniu rozgrywek działacze zdecydowali się na zmianę w sztabie szkoleniowym. Na menedżera drużyny mianowano Eryka Jóźwiaka, a trenerem młodzieży i toromistrzem został znany w Gdańsku Piotr Szymko. Karierę zakończył Bech, a zespół opuścili: Kildemand, Gomólski, Chmiel, Thorssell i Żupiński. Zostali najlepsi seniorzy, czyli Pieszczek i Jensen. Transferowe hity w postaci Viktora Kulakova Jakuba Jamroga oraz duże pole manewru na pozycji U24 (Lukas Fienhage, Aleksandr Kajbuszew, Drew Kemp, Michał Gruchalski) miały dać Wybrzeżu awans do Ekstraligi. Niestety, wejście do play-off przyszło z dużym trudem, a i w nim czerwono-biało-niebiescy odpadli już w półfinale przeciwko Cellfast Wilkom Krosno.Przed rozpoczęciem rozgrywek ze składu wypadł Viktor Kulakov. Miało to związek z zakazem startu rosyjskich żużlowców po ataku Rosji na Ukrainę. Dotychczasowego lidera udało się zastąpić dopiero po trzeciej kolejce, gdy osłabiony zespół miał na koncie komplet porażek. Wypożyczenie z Orła Łódź Fina Timo Lahtiego wiązało się ze sporym wydatkiem i choć seria kolejnych porażek urosła do pięciu, drużyna wreszcie odpaliła. Musiała jednak radzić sobie z plagą kontuzji Krzykowkiego, Jamroga, Trofimova a następnie Gały.

Mało tego, gdy z Grudziądza wypożyczno Wiktora Rafalskiego, ten doznał urazu na krótko przed planowanym debiutem. Ostatecznie podopieczni Eryka Jóźwiaka rzutem na taśmę wjechali do play-off, gdzie w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Abramczyk Polonii Bydgoszcz. W osiągnięciu lepszego wyniku miało pomóc sprowadzenie z Torunia Karola Żupińskiego, ale wychowanek nie spełnił pokładanych w nim nadziei.Jeszcze w trakcie trwania rozgrywek uzgodniono porozumienia w sprawie nowych kontraktów dla Jensena, Gały i Lahtiego, ale ostatecznei zawodnicy skorzystali z ofert innych klubów, a cały zespół został kompletnie przebudowany. W kadrze został jedynie pozyskany wcześniej z Grudziądza Miłosz Wysocki. Nad morze przenieśli się natomiast: Nicolai Klindt, Daniel Kaczmarek, Michael Jepsen Jensen, Mads Hansen i wypożyczony z Unii Leszno Keynan Rew.

Zespół, którego najsilniejszymi ogniwami okazali się Klindt i Hansen, awansował do play-off z szóstego miejsca. Apetyty w drużynie były większe, choć niektórzy eksperci przed sezonem wróżyli jej spadek. Nie pomogła kontuzja, której we wczesnym etapie sezonu doznał Jepsen Jensen. Duńczyk wypadł na kilka spotkań, a po powrocie nie odzyskał już dobrej dyspozycji z pierwszych spotkań. W dodatku w ćwierćfinale Wybrzeże trafiło na najlepszy zespół rundy zasadniczej, czyli Falubaz Zielona Góra. Dwumecz, w którym ze względu na kontuzję nie mógł wystąpić Klindt, zakończył się wysoką porażką.Przed sezonem 2024 w związku z przejęciem rozgrywek drugiego szczebla przez Speedway Ekstraligę, drużyna została przekazana do nowopowstałej spółki akcyjnej Wybrzeże Gdańsk. Z dotychczasowego składu zostali Nicolai Klindt, Miłosz Wysocki i wychowanek Bartosz Tyburski, a do ligowego debiutu sposobił się kolejny z wychowanków Eryk Kamiński. Pozostali opuścili Gdańsk, a na ich miejsce ściągnięci zostali byli medaliści Indywidualnych Mistrzostw Świata Krzysztof KasprzakNiels-Kristian Iversen. Do nich dołączyli Mateusz Tonder, nadzieja brytyjskiego żużla Tom Brennan, a kontrakt bez aneksu finansowego podpisał Adrian Gała.

Zmiana nastąpiła także w nazwie zespołu. W związku z pozyskaniem nowego sponsora tytularnego Energi z Grupy ORLEN, podopieczni menedżera Eryka Jóźwiaka przystąpią do rozgrywek Speedway 2. Ekstraligi pod szyldem Energi Wybrzeża Gdańsk.

 

Następny mecz:

19.07.2024, 18:00 / Rybnik

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 12 22 +96
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 18 +119
3 Innpro ROW Rybnik 10 17 +24
4 Cellfast Wilki Krosno 11 15 -10
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań Poznań 11 15 -4
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 12 9 -54
7 Texom Stal Rzeszów 12 9 -47
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 11 3 -124

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus