Zimowa przerwa w ligowym ściganiu dobiega końca. Na inaugurację ponownie z Jaskółkami - zapowiedź meczu Unia Tarnów - Zdunek Wybrzeże Gdańsk

04.04.2021, 16:03

6 miesięcy i jeden dzień - tyle minęło od ostatniego spotkania gdańskiego Wybrzeża. Los sprawił, że drugi raz z rzędu sezon zainaugurujemy pojedynkiem z tarnowską Unią, którą w ostatnim meczu sezonu 2020 pokonaliśmy na wyjeździe 53:37. Jak będzie tym razem? Czy Jaskółcze Gniazdo ponownie okaże się szczęśliwe? Początek spotkania w poniedziałek o godzinie 15:30.

Po serii licznych zmian zimą, drużynę Zdunek Wybrzeża Gdańsk czeka pierwsza weryfikacja na niwie ligowej. Na inaugurację podopieczni Eryka Jóźwiaka zmierzą się z tarnowską Unią, piątą drużyną eWinner 1. ligi w sezonie 2020. Podobnie jak i w Gdańsku, również i w zespole z Małopolski doszło do sporej ewolucji kadrowej względem ubiegłego roku. Z zespołem dowodzonym przez duet Tomasz Proszowski - Paweł Baran pożegnał się między innymi Peter Ljung, będący silnym punktem drużyny w ostatnich dwóch sezonach. Na podobny krok zdecydował się również najskuteczniejszy młodzieżowiec eWinner 1. ligi - Mateusz Cierniak, który w transferowym oknie zasilił ekstraligowy Motor Lublin. Z "Jaskółką" na plastronie w sezonie 2021 nie będą się ścigać ponadto Daniel Kaczmarek oraz Michał Gruchalski. Wychowanek częstochowskiego Włókniarza po roku startów przy Zbylitowskiej 3, zdecydował się na transfer do Gdańska. Popularny "Grucha" podczas startów w Tarnowie notował średnio 1,680 pkt. na bieg w meczach domowych i z pewnością stać go na to by dorzucić kilka cennych punktów do dorobku Wybrzeża w poniedziałkowym spotkaniu. 

Nowymi twarzami w Unii są między innymi Niels Kristian Iversen i Rohan Tungate. Doświadczony Duńczyk po 15 latach startów w Ekstralidze, nie znalazł zatrudnienia w tym roku w najlepszej lidze świata i zdecydował się na starty w eWinner 1. lidze w barwach "Jaskółek". Zawodnik z kraju Hamleta ma być niekwestionowanym liderem ekipy z Małopolski i jeśli tylko ominą go kontuzje, wydaje się wielce prawdopodopobne, że "PUK" będzie wiodącą postacią nie tylko w drużynie Unii, ale także i całej pierwszej ligi. Kolejnym zawodnikiem którego pozyskali tarnowianie w przerwie zimowej jest Rohan Tungate. Australijczyk zaliczył kapitalny sezon 2020 w barwach łódzkiego Orła i wydawało się, że w tym roku znajdzie zatrudnienie w PGE Ekstralidze. Dużo mówiło się o jego transferze do zielonogórskiego Falubazu, gdzie w ubiegłym roku startował na zasadzie "gościa". Ostatecznie zawodnik, którego menadżerem jest były koszykarz - Marcin Gortat, nie znalazł uznania w oczach zielonogórskich włodarzy i Tungate trafił do Tarnowa, gdzie wspólnie z Iversenem mają decydować o sile Unii w tym sezonie. Nowy zapis regulaminowy, który wymaga posiadania w składzie zawodnika do lat 24 sprawił, że nowym zawodnikiem został także Alexander Woentin. Jego głównym konkurentem na tej pozycji ma być Oskar Bober, jednak 23-latek podczas jednego z przedmeczowych treningów złamał rękę i jego występ w meczu z Wybrzeżem jest wykluczony. Nieobecnym podczas poniedziałkowego spotkania będzie również Przemysław Konieczny. Jego z kolei z meczu wyeliminował pozytywnik wynik na obecność Covid-19. 

Podobnych problemów z zestawieniem składu na inaugurację nie ma w drużynie Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Trener Eryk Jóźwiak ma do swojej dyspozycji cały skład na pierwszy mecz sezonu. W Jaskółczym Gnieździe nasza drużyna stawi się w możliwie najmocniejszym zestawieniu, z Wiktorem Kułakowem i Jakubem Jamrogiem. Postawa tych dwóch zawodników z pewnością będzie dużym języczkiem u wagi. Zarówno Rosjanin jak i Polak kreowani są na liderów Zdunek Wybrzeża w sezonie 2021. Obaj też mają za soby starty w małopolskim klubie. Kułakow z Tarnowem związany był w latach 2015 i 2018-19. Zwłaszcza ostatni rok z "Jaskółką" na piersi był dla urodzonego w Samarze zawodnika niezwykle udany. 26-latek okazał się wówczas najskuteczniejszym zawodnikiem całej ówczesnej Nice 1. ligi żużlowej, będąc prawdziwym katem Wybrzeża zarówno w meczu wyjazdowym w Gdańsku, jak i w Tarnowie, kiedy dla Unii wywalczył czysty komplet 18 punktów. Jamróg to z kolei wychowanek klubu z południa Polski. Ostatni sezon w swoim macierzystym klubie spędził w 2018 roku. Był to ostatni rok startów naszych najbliższych rywali w najwyższej klasie rozgrywkowej, a Jamróg spisywał się na tyle dobrze, że ponownie znalazł angaż w Ekstralidze, zasilając klub z Wrocławia. Podziw wzbudzały zwłaszcza jego występy na domowym torze, gdzie notował średnio 1,971 pkt. na wyścig. 

Wielu gdańskich kibiców z pewnością wiele sobie obiecuje także po postawie Rasmusa Jensena. Duńczyk w ostatnim meczu sezonu przy Zbylitowskiej 3 niemal dzielił i rządził, tylko raz znajdując pogromcę w osobie Artura Mroczki. Zgoła odmiennie ostatnią swoją wizytę w Tarnowie wspomina tegoroczny kapitan Zdunek Wybrzeża - Krystian Pieszczek. Popularny "Krycha" wziął udział w groźnie wyglądającym upadku, po którym wychowanek gdańskiego klubu złamał rękę. W przeszłości Pieszczek notował już jednak dobre występy na długim tarnowskim owalu. Tak było chociażby w 2015 roku, kiedy jako zawodnik Falubazu Zielona Góra zdobył w Mościcach 12 punktów i bonus, ratując do spółki z Darcy Wardem honor zielonogórskiej drużyny. Z pewnością duży orzech do zgryzienia miał trener Eryk Jóźwiak w kontekście wyboru zawodnika do lat U-24. Zarówno Michał Gruchalski jak i Lukas Fienhage nie zachwycili podczas memoriału Henryka Żyto. Ostatecznie to 23-letni Polak został desygnowany w podstawowym składzie na poniedziałkowy pojedynek. Nie bez znaczenia była zapewne znajomość tarnowskiego toru, która przemawia za Gruchalskim. Aktualny mistrz świata na długim torze jednak także pojawi się w Tarnowie, oczekując na swoją szansę pod numerem "osiem". 

Awizowane składy:

Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
1. Krystian Pieszczek
2. Rasmus Jensen
3. Jakub Jamróg
4. Michał Gruchalski (U-24)
5. Wiktor Kułakow
6. Alan Szczotka
7. Piotr Gryszpiński

Unia Tarnów:
9. Niels Kristian Iversen
10. Alexander Woentin (U-24)
11. Ernest Koza
12. Artur Mroczka
13. Rohan Tungate
14. Mateusz Gzyl
15. Dawid Rempała

Początek meczu: 15:30
Sędzia: Grzegorz Sokołowski
Komisarz toru: Krzysztof Guz
Transmisja: nSport + od 15:10

Autor: Mikołaj Kowalski

Następny mecz:

11.04.2021, 14:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 ROW Rybnik 1 2 +36
2 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 1 2 +20
3 KŻ Orzeł Łódź 1 2 +10
4 Aforti Start Gniezno 0 0 0
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
6 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 0 0 0
7 Unia Tarnów 2 0 -30
8 Cellfast Wilki Krosno 1 0 -36

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus