Wpływ szczepionki na COVID-19, a sezon 2021

14.01.2021, 11:30

Z powodu pandemii sezon 2020 był nietypowy, po prostu dziwny. A jaki będzie ten najbliższy? Czy kibice wrócą na stadiony? Czy będą play-offy? Czy obostrzenia będą inne niż dotychczas? No i dość istotne pytanie - jak na wszystko wpłynie szczepionka przeciw COVID-19?

Szczepionka na COVID-19 jest obecnie jednym z głównych tematów. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Tak jak wszystko inne, tak i szczepionka ma swoje plusy i minusy, ale nie będziemy się tym zajmować. Niech wypowiadają się w tej materii osoby bardziej kompetentne.

Skupmy się na tym, jaki wpływ będzie miała szczepionka na nadchodzący sezon. I czy w ogóle będzie miała wpływ. 

Tego, przynajmniej w tym momencie, nie wie prawdopodobnie nikt.

Nie wiadomo jakie będą wytyczne z góry, na jakie rozwiązanie zdecyduje się GKSŻ. Jeśli jednak warunkiem przystąpienia do rozgrywek będą aktualne szczepienia na COVID-19, to trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek klub w Polsce był przeciwny. Szczepionka jest jedyną szansą na zakończenie pandemii, cokolwiek byśmy o tym nie myśleli. Można pewne sprawy bagatelizować, wierzyć w coś mniej lub bardziej, natomiast jeśli chcemy żyć normalnie i wrócić do tego, co było te kilkanaście miesięcy temu, to prędzej czy później i tak każdy będzie musiał się zaszczepić.

Tym niemniej, plany to jedno, a rzeczywistość może być zupełnie inna. Bo niby dlaczego żużlowcy mają być szczepieni poza kolejnością? Już wystarczająco wiele hejtu wylało się w kierunku polskich celebrytów, którym "udało się" zaszczepić ze specjalnych względów. Dopóki dostęp do szczepionki nie będzie dla wszystkich, dopóty wydaje się, że nie ma takiej opcji.

Może za jakiś czas. Może w sezonie 2022? To już bardziej prawdopodobna opcja. W najbliższych miesiącach należy się raczej spodziewać sprawdzonego rozwiązania, czyli aktualnych testów na COVID-19. 

*

Tu mówimy o zawodnikach. A kibice? Czy będą mogli wejść na stadiony? Na pewno nie może być sytuacji, w której uprzywilejowani będą tylko ci zaszczepieni. Nie można dzielić ludzi. Przecież kolejki do szczepionek są gigantyczne. Na razie dostęp do nich mają seniorzy, a poza nimi nieliczni ludzie. Dlaczego miałbyś tracić inne prawa obywatelskie? Czy aby nie jest to niezgodne z konstytucją?

W tej kwestii dość istotna może okazać się liczba osób ciężko przechodzących wirusa. Do końca marca w Polsce mają być zaszczepione trzy miliony ludzi. Po cichu liczymy, że w związku z tym spadnie hospitalizacja do tego stopnia, że stadiony zostaną ponownie otwarte dla publiczności. Chyba każdy tego potrzebuje. Kibic. Zawodnik. I tak można wymieniać.

Przez rok można było jeździć bez kibiców. Wtedy dla wszystkich ta sytuacja była całkiem nowa. Zdawaliśmy sobie sprawę, że po prostu tak trzeba. Ale na dłuższą metę, to nie ma racji bytu. Sport bez kibiców lada moment wyczerpie baterie. To się nie uda. Kluby do tej pory funkcjonowały na zasadzie przetrwania. Czyli przez rok jakoś to było, ale za chwilę kibice wrócą na stadiony i wszystko nadrobimy.

Do tej pory nie było lekarstwa. Nie było szczepionki. Na całym świecie. Czekaliśmy cierpliwie aż coś się ruszy. No i ruszyło. Teraz jest szczepionka, z dnia na dzień szczepionych będzie coraz więcej ludzi, więc będziemy wychodzić na zewnątrz. Nie będzie konieczności siedzenia w domach.

Rodzi się jednak pytanie - czy sport na stadionach dalej będzie tak atrakcyjny dla kibica? Wrócicie na stadiony? Bo nawet, gdy nie było wirusa, nie było obostrzeń, to nie zawsze spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiadomo, była grupa tych najbardziej fanatycznych, którzy chodzili na mecze bez względu na okoliczności, natomiast pozostali wybierali opcję telewizora i kanapy.

Kibic chyba odzwyczaja się od stadionu. Im dłużej ten stan trwa, tym gorzej. Tworzy się niebezpieczna sytuacja i coraz głośniejsze staje się pytanie czy kibic wróci na stadion.

*

Musimy obserwować sytuację i wierzyć, że zaszczepienie najbardziej narażonych osób pozwoli nam ograniczyć hospitalizację i wrócić do normalności. W porządku, teraz jest to wyłącznie wróżeniem z fusów, bo nikt nie wie, jak cała sytuacja się rozwinie, natomiast trzeba podkreślić, że szczepionka sama w sobie nie jest rozwiązaniem tego, nazwijmy to, problemu. Ma jednak przynajmniej pośrednie znaczenie. Czas pokaże, jakie będą tego efekty.

Tomasz Galiński

Autor: Redakcja

Następny mecz:

18.03.2021, 00:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
4 CAR GWARANT KAPI MEBLE BUDEX Start Gniezno 0 0 0
5 KŻ Orzeł Łódź 0 0 0
6 ROW Rybnik 0 0 0
7 Unia Tarnów 0 0 0
8 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus