Trzech Polaków powalczy w Gdańsku o Indywidualne Mistrzostwo Europy Juniorów

11.10.2020, 19:01

W poniedziałek 12 października o godz. 17 odbędzie się na torze w Gdańsku finał Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostw Europy na żużlu. Na liście rezerwowej jest trzech Polaków, a czwarty z nich - Karol Żupiński - będzie zawodnikiem rezerwowym.

Zawody pierwotnie miały być rozegrane 12 września w węgierskim Nagyhalasz, jednak zostały odwołane ze względu na pandemię. Podjęto decyzję o przeniesieniu zmagań do Polski, a wybór padł na Gdańsk.

Rozgrywane od 1998 roku zawody przyniosły w historii dwadzieścia pięć medali dla Polski, w tym dziesięć złotych. Dwukrotnym mistrzem Europy był Rafał Okoniewski, czego poza nim nikt nie dokonał. Szansę na to miał Wiktor Lampart, złoty medalista z 2019 roku, ale z tegorocznej rywalizacji wyeliminowała go kontuzja. Ostatecznie do poniedziałkowej rywalizacji przystąpi trzech polskich zawodników - Mateusz Cierniak (Unia Tarnów), Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki (obaj Eltrox Włókniarz Częstochowa). Rolę rezerwowego będzie pełnił Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk).

Świdnicki, który pierwotnie także miał być rezerwowym, znalazł się na liście startowej na skutek kontuzji Jana Kvecha. Żużlowiec Falubazu Zielona Góra w piątkowym meczu o brązowy medal PGE Ekstraligi nieszczęśliwie upadł i złamał obojczyk. Przed zawodnikiem częstochowskiego klubu otworzyła się więc szansa na walkę o europejskie laury. Pozostali reprezentanci naszego kraju też mierzą wysoko.

- Byłem zadowolony, gdy się dowiedziałem, że trener Rafał Dobrucki dał mi szanse. To dla mnie ogromne wyróżnienie i zrobię wszystko, aby nie zawieść jego zaufania, a także kibiców - powiedział Mateusz Cierniak.

- Jazda w reprezentacji jest dla mnie wielkim zaszczytem. Informacja, że pojadę w Gdańsku była dla mnie dużym zaskoczeniem, w ogóle się tego nie spodziewałem, ale bardzo się cieszę ze otrzymałem tą szanse i postaram się ją w pełni wykorzystać - przyznał Jakub Miśkowiak.

Wstęp na turniej dla kibiców będzie odbywał się na podstawie programu zawodów (10 zł), który zostanie dystrybuowany na stoiskach stacjonarnych w okolicach stadionu. Dzieci i młodzież do 15. roku życia, a także emeryci i renciści - wstęp bezpłatny. Otwarte będą dwie bramy - od ulicy Długie Ogrody oraz od ulicy Sadowej przy stacji benzynowej. Dla kibiców przygotowano 999 wejściówek.

Zachęcamy do przybycia, bo będzie to ostatnia żużlowa impreza na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w 2020 roku. Być może na tor przynajmniej raz wyjedzie Żupiński, ale nie jest to zależne od niego. Stanie się tak wyłącznie w przypadku kontuzji lub wycofania się z zawodów któregoś z rywali.

Lista startowa:

1. Mateusz Świdnicki (Polska)
2. Mads Hansen (Dania)
3. Tom Brennan (Wielka Brytania)
4. Peter Chlupac (Czechy)
5. Mateusz Cierniak (Polska)
6. Markus Birkemose (Dania)
7. Norick Blodorn (Niemcy)
8. Jakub Miśkowiak (Polska)
9. Lukas Fienhage (Niemcy)
10. David Pacalaj (Słowacja)
11. Andrij Rozaliuk (Ukraina)
12. Alexander Woentin (Szwecja)
13. Timi Salonen (Finlandia)
14. Marko Levishyn (Ukraina)
15. Jonatan Grahn (Szwecja)
16. Daniel Klima (Czechy)

17. Karol Żupiński (Polska)

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 eWinner Apator Toruń 14 29 +240
2 CAR GWARANT KAPI MEBLE BUDEX Start Gniezno 14 25 +67
3 KŻ Orzeł Łódź 14 22 +42
4 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
5 Unia Tarnów 14 15 -76
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 14 14 -75
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
8 SK Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus