Okiem Prezesa (39): Lokomotiv powinien mieć prawo awansu

02.09.2017, 11:01

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w półfinałach Nice 1.LŻ rywalizuje z Lokomotivem Daugavpils.W przeddzień meczu półfinałowego Tadeusz Zdunek przyznał, że Łotysze powinni mieć takie same prawa awansu do PGE Ekstraligi jak pozostałe drużyny.

Jedziemy z Lokomotivem Daugavpils i szczerze mówiąc żal mi tamtejszych zawodników, działaczy i kibiców. Łotysze wygrali dwa razy z rzędu rozgrywki i zasłużyli na to, by jeździć w PGE Ekstralidze. Jak już dopuszczamy drużynę do naszej ligi, to powinna mieć pełne prawo, podobnie jak wszystkie inne drużyny.Nie byłby to żaden ewenement w skali świata, a nawet Europy. Spójrzmy na francuską Ligue 1. Występuje w niej AS Monaco i może nawet reprezentować Francję w europejskich pucharach, a nie jest to przecież klub z Francji, tylko z Monako.
 
Polska liga na pewno dużą dała łotywskiemu speedway'owi. Jego rozwój nie byłby możliwy gdyby nie starty drużyny w naszym kraju. Z drugiej strony my też sporo zawdzięczamy Łotyszom. W ostatnich latach mieliśmy sporo sytuacji kiedy kluby w Polsce pauzowały przez rok i brakowało drużyn do startu, wtedy Lokomotiv w pewien sposób ratował kadłubowe rozgrywki. Warto zaznaczyć, że w Daugavpils znakomicie pracuje się z młodzieżą. Dość powiedzieć, że juniorzy z Łotwy stoją u progu awansu do finału Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów zajmując ostatnią premiowaną awansem pozycję. Nie przemawia do mnie w żaden sposób argument, że problemy z wyjazdami na Łotwę miałaby telewizja. Polsat czy Eleven potrafiły tam pojechać i pokazać mecz, nie są to niebotyczne odległości. 
 
W polskim żużlu na przestrzeni lat pojawiały się różne drużyny zagraniczne. Mieliśmy zespoły z Węgier czy Ukrainy. Nie zawsze te eksperymenty kończyły się sukcesami. Dlatego też, każda decyzja dotycząca przyjęcia, bądź nie do polskiej ligi musi być przemyślana, a nowo przyjmowany podmiot powinien spełniać szereg ustalanych odgórnie warunków. Aczkolwiek łotewski zespół przez wiele lat w polskiej lidze udowodnił, że potrafi dostować się do nałożonych reguł. W związku z tym uważam, że żużlowcy z Daugavpils powinini startować na takich samych zasadach, jak pozostałe kluby w Polsce.
 
Tadeusz Zdunek

Autor: Redakcja

Następny mecz:

09.04.2022, 00:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0
2 Stelmet Falubaz Zielona Góra 0 0 0
3 ROW Rybnik 0 0 0
4 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
6 KŻ Orzeł Łódź 0 0 0
7 Aforti Start Gniezno 0 0 0
8 Trans MF Landshut Devils 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus