Okiem Prezesa (39): Lokomotiv powinien mieć prawo awansu

02.09.2017, 11:01

Zdunek Wybrzeże Gdańsk w półfinałach Nice 1.LŻ rywalizuje z Lokomotivem Daugavpils.W przeddzień meczu półfinałowego Tadeusz Zdunek przyznał, że Łotysze powinni mieć takie same prawa awansu do PGE Ekstraligi jak pozostałe drużyny.

Jedziemy z Lokomotivem Daugavpils i szczerze mówiąc żal mi tamtejszych zawodników, działaczy i kibiców. Łotysze wygrali dwa razy z rzędu rozgrywki i zasłużyli na to, by jeździć w PGE Ekstralidze. Jak już dopuszczamy drużynę do naszej ligi, to powinna mieć pełne prawo, podobnie jak wszystkie inne drużyny.Nie byłby to żaden ewenement w skali świata, a nawet Europy. Spójrzmy na francuską Ligue 1. Występuje w niej AS Monaco i może nawet reprezentować Francję w europejskich pucharach, a nie jest to przecież klub z Francji, tylko z Monako.
 
Polska liga na pewno dużą dała łotywskiemu speedway'owi. Jego rozwój nie byłby możliwy gdyby nie starty drużyny w naszym kraju. Z drugiej strony my też sporo zawdzięczamy Łotyszom. W ostatnich latach mieliśmy sporo sytuacji kiedy kluby w Polsce pauzowały przez rok i brakowało drużyn do startu, wtedy Lokomotiv w pewien sposób ratował kadłubowe rozgrywki. Warto zaznaczyć, że w Daugavpils znakomicie pracuje się z młodzieżą. Dość powiedzieć, że juniorzy z Łotwy stoją u progu awansu do finału Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów zajmując ostatnią premiowaną awansem pozycję. Nie przemawia do mnie w żaden sposób argument, że problemy z wyjazdami na Łotwę miałaby telewizja. Polsat czy Eleven potrafiły tam pojechać i pokazać mecz, nie są to niebotyczne odległości. 
 
W polskim żużlu na przestrzeni lat pojawiały się różne drużyny zagraniczne. Mieliśmy zespoły z Węgier czy Ukrainy. Nie zawsze te eksperymenty kończyły się sukcesami. Dlatego też, każda decyzja dotycząca przyjęcia, bądź nie do polskiej ligi musi być przemyślana, a nowo przyjmowany podmiot powinien spełniać szereg ustalanych odgórnie warunków. Aczkolwiek łotewski zespół przez wiele lat w polskiej lidze udowodnił, że potrafi dostować się do nałożonych reguł. W związku z tym uważam, że żużlowcy z Daugavpils powinini startować na takich samych zasadach, jak pozostałe kluby w Polsce.
 
Tadeusz Zdunek

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 30 +77
2 Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 24 +153
3 Cellfast Wilki Krosno 14 20 +44
4 Trans MF Landshut Devils 14 17 -11
5 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 14 -29
6 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 13 -50
7 ROW Rybnik 14 11 -62
8 Aforti Start Gniezno 14 11 -122

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus