Mecze dekady (8) Lokomotiv Daugavpils - Lotos Wybrzeże Gdańsk 44:45

10.02.2019, 17:30

W rozgrywkach polskiej ligi kilkukrotnie już mieliśmy okazję ujrzeć drużyny spoza granic naszego kraju. Zagorzałe grono fanów czarnego sportu z pewnością pamięta takie drużyny jak Speedway Lwów, SC Miskolc czy Ukraina Równe. Wszystkie te drużyny nie zagrzały jednak zbyt długo miejsca w naszych rodzimych rozgrywkach. Poza jednym wyjątkiem, którym jest drużyna Lokomotivu Daugavpils. Ekipa z Dyneburga startuje w Polsce począwszy od 2005 roku, a sezon 2019 będzie już dla nich piętnastym z kolei. To właśnie pojedynek z łotyszami będzie kolejnym aktem naszego stałego cyklu mecze dekady, a będzie to pojedynek z 2011 roku. Bohaterem tamtego pojedynku był bezsprzecznie Renat Gafurov, który zdobył aż 17 punktów.

Gdańszczanie na Łotwę jechali w bardzo dobrych nastrojach. Passa czterech zwycięstw z rzędu mogła robić wrażenie. Zwłaszcza po kiepskim początku okraszonym porażką na własnym torze z drużyną z Gniezna. Jednak po dołączeniu do drużyny Darcy Warda w podopiecznych Stanisława Chomskiego wyraźnie wstąpiło nowe życie. Co prawda nadal z problemami zmagał się chociażby Dawid Stachyra, jednak postawa zawodnika z Antypodów i roszady taktyczne z jego udziałem skutecznie zamazywały niedobory punktowe popularnego Davidoffa. 

Już od wczesnych godzin rannych pogoda płatała organizatorom meczu figla. Siąpiący deszcz zdawał się nie ustępować, a około dwie godziny przed meczem nad torem Lokomotivu przeszła prawdziwa ulewa. Łotysze stanęli jednak na wysokości zadania i przygotowali nawierzchnię pozwalającą na bezpieczne ściganie. W obawie przed możliwym powrotem opadów zrezygnowano nawet z prezentacji drużyny, a sędzia Ryszard Bryła starał się możliwie jak najsprawniej poprowadzić zawody. Te zaczęły się wyraźnie pod dyktando podopiecznych Nikołaja Kokina. Już po dwóch biegach Stanisław Chomski mógł w teorii korzystać z możliwości taktycznych, a to za sprawą dwóćh biegowych zwycięstw Lokomotivu w postaci 4:2 i 5:1. Sporą sensacją był zwłaszcza wynik biegu juniorskiego w którym Ward musiał uznać wyższość zarówno Tarasienki jak i Lebiediewa. Wybrzeże szybko się jednak otrząsnęło po niefortunnym początku. Para Gafurov - Hlib nie bez problemów pokonała duet Poudżuks - Povazhny podwójnie i przewaga łotewskiej drużyny stopniała do dwóch punktów. Nietuzinkowym wynikiem zakończył się wyścig czwarty. W nim po dobrym starcie prowadził Kylmaekorpi, jednak kapitalnym atakiem na pierwszym wirażu popisał się Ward i to on wysforował się na czoło stawki. Tuż za nimi toczyła się batalia o jeden punkt pomiędzy Zetterstroemem, a Lebiediewem. Przez długi czas górą był ten drugi, jednak nieopierzony junior w ferworze walki popełnił jeździecki błąd, który zakończył się upadkiem młodego juniora z Daugavpils. W powtórce po raz kolejny na przód stawki wyszedł Ward, a za nim znalazł się pieszczotliwie nazywany przez kibiców z Polski "Kilokarpi". Gdy wydawać się mogło, że bieg zakończy się remisem, a stan meczu osiągnie status quo defekt zanotował Szwed, a cały bieg zakończył się wynikiem 3:2 na korzyść Gdańska. 

W kolejnych wyścigach żadna z drużyn nie potrafiła wyraźnie zarysować swojej przewagi. Kulminacyjnym momentem spotkania wydawać się mógł wyścig dziesiąty. W nim drużyna z Dyneburga zwyciężyła podwójnie, w pokonanym polu zostawiając słabo dysponowanego tego dnia Zetterstroema i Sperza. Po tym biegu przewaga Łotyszy wynosiła już siedem punktów i to oni w zdecydowanie lepszym położeniu przystępowali do końcowej fazy spotkania. W gonitwach 11 i 12 żadna z drużyn nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, a co za tym idzie nastąpił zgodny podział punktów. W wyścigu trzynastym trener Chomski zdecydował się pójść va banque. Mającego wyraźnego problemy Zetterstroema zastąpił Ward. Jak się później okazało był to swoisty strzał w dziesiątkę, bo do spółki z Renatem Gafurovem zwyciężyli podwójnie, zmniejszając straty do zaledwie trzech oczek. Wszystko więc miało się rozstrzygnąć w biegach nominowanych. W biegu czternastym trener Wybrzeża po raz kolejny posłał w bój Warda, który w duecie z Pawłem Hlibem za zadanie mieli co najmniej zremisować bieg tak by podtrzymać jeszcze szanse naszej drużyny na zwycięstwo w tym meczu. Plan minimum udało się wykonać, gdyż pomimo zwycięstwa Povazhny'ego na dwóch kolejnych lokatach uplasowali się żużlowcy Wybrzeża. W biegu piętnastym pod taśmą stanęli Kjastas Podżuks oraz Joonas Kylmaekorpi ze strony Lokomotivu, a także Renat Gafurov i Thomas Jonasson ze strony Wybrzeża. Ze startu najlepiej wyskoczył Gafurov, jednak tuż za nim trwała zażarta batalia skandynawska pomiędzy Kylmaekorpim a Jonassonem. Popularny THJ dwoił się i troił by wyprzedzić zawodnika z Daugavpils, jednak ten skutecznie odpierał te ataki. Na trzecim okrążeniu doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, która zakończyła się upadkiem Szweda. Po długim namyśle sędzia Ryszard Bryła zdecydował się wykluczyć z powtórki Fina co oczywiście spotkało się ze sporą dezaprobatą ze strony kibiców z Daugavpils, którzy w liczbie około 2500 zjawili się tego dnia na stadionie Lokomotivu. W powtórce najlepiej ze startu wyszedł ponownie Gafurov do którego szybko dołączył Jonasson. Eksportowy duet Wybrzeża książkowo wręcz ustawił się w parę dzięki czemu osamotniony Poudżuks nie był w stanie choćby przedzielić pary rosyjsko-szwedzkiej. Cały wyścig zakończył się więc triumfem Wybrzeża 5:1, a rzutem na taśmę zdołali także zwyciężyć w całym spotkaniu, które zakończyło się ostatecznie 44:45 na korzyść gdańskiego Wybrzeża.

Lotos Wybrzeże Gdańsk: 45
1. Thomas Jonasson (2,2,2,d,2*) 8+1
2. Dawid Stachyra (0,d,-,-) 0
3. Paweł Hlib (2*,2*,d,1*,1*) 6+4
4. Renat Gafurov (3,3,3,2,3,3) 17
5. Magnus Zetterstroem (d,1,1,-) 2
6. Damian Sperz (0,-,d,u,-)
7. Darcy Ward (1,3,1*,3,2*,2) 12+2

Lokomotiv Daugavpils: 44
9. Kjastas Poudżuks (3,1,3,0,2,1) 10
10. Nicolai Klindt (1,2*,1*,0) 4+2
11. Roman Povazhny (w,3,2*,2,3) 10+1
12. Maksim Bogdanow ZZ
13. Joonas Kylmaekorpi (2,1,3,3,1,w) 10
14. Andrzej Lebiediew (3,w,u,0,1*) 4+1
15. Wadim Tarasienko (2*,1,3,0) 6+1

Sędzia: Ryszard Bryła

NCD: Andrzej Lebiediew 66,59 w biegu 2

Widzów: 2500

 

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 ROW Rybnik 12 22 +110
2 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 12 18 -8
3 Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
4 Unia Tarnów 12 17 +16
5 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6 Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7 Orzeł Łódź 12 7 -49

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus