Mecze dekady (25): Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Betard Sparta Wrocław 45:44

17.02.2021, 19:34

Sezon 2014 był niezwykle trudny dla naszej drużyny. Zaledwie dwa wygrane mecze na poziomie Ekstraligi nie wystarczyły by zapewnić gdańskim kibicom oglądanie najlepszej ligi świata przez dłużej niż rok. Jedna z nich miała miejsce 22 czerwca, podczas spotkania z drużyną wrocławskiej Sparty, która przed meczem była murowanym faworytem do wygranej nad morzem.

Do pojedynku z ekipą z Dolnego Śląska, drużyna Renault Zdunek Wybrzeża Gdańska przystępowała z niechlubnym bilansem 1-0-7.  Po sensacyjnej glorii z toruńskim Apatorem, gdańszczanie zanotowali serię siedmiu porażek z rzędu, co stawiało drużynę dowodzoną przez trenera Piotra Szymko w co raz gorszym położeniu. Pogrążony w chaosie organizacyjno - finansowym klub notował dotkliwe porażki na niwie ekstraligowej, nie mając w ręku większych argumentów ku temu by dramatyczną sytuację odmienić. Dość powiedzieć, że najpierw ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Robert Terlecki, a kilka dni później z tonącego okrętu postanowił odejść trener Stanisław Chomski, który zasilił barwy „Aniołów” z Torunia.

Pomimo co raz trudniejszej sytuacji nasza drużyna wciąż zachowywała jednak realne szanse na utrzymanie. W ramach dziewiątej kolejki ligowej do Gdańska przyjechała drużyna Betard Sparty Wrocław, która nad morzem zameldowała się w możliwie najsilniejszym zestawieniu, z aktualnym mistrzem świata – Tai’em Woffindenem na czele. Już pierwsze biegi spotkania pokazały, że żużlowców Wybrzeża czeka niezwykle trudne zadanie ażeby dwa duże punkty ligowe pozostały w Gdańsku. Na inaugurację najlepiej ze startu wyjechał wspomniany Brytyjczyk, którego do końca ambitnie próbował ścigać Leon Madsen. Gdy wydawało się, że pierwszy wyścig zakończy się podziałem punktów, nieoczekiwanie na ostatnim łuku mocno pod bandę wyniosło Artura Mroczkę. Z błędu popularnego „Arcziego” skwapliwie skorzystał Chorwat Jurica Pavlic i to wrocławianie mogli się cieszyć z biegowego zwycięstwa.

Po biegu juniorskim przewaga gości wynosiła już sześć „oczek”. Duet MalitowskiDolny sensacyjnie przywiózł za swoimi plecami walczącego do końca Krystiana Pieszczka, który nie był w stanie choćby przedzielić młodzieżowców z Wrocławia. Ambitni gospodarze nie zamierzali jednak zasypywać gruszek w popiele i błyskawicznie odpowiedzieli na poczynania przeciwnika. W wyścigu trzecim atomowym startem popisał się Thomas H. Jonasson. Szwed od początku pewnie mknął do mety po trzy punkty, a ku uciesze gdańskiej publiczności jeden punkt do mety przywiózł Marcel Szymko, przywożąc za sobą indywidualnego mistrza Polski z sezonu 2012 - Tomasza Jędrzejaka. Chwilę później na tablicy wyników mieliśmy już remis. Zdecydowanie lepiej dopasowany do warunków torowych Krystian Pieszczek pewnie wysforował się po starcie na czoło stawki, a szybko doszusował do niego Fredrik Lindgren. Polsko - szwedzki duet do końca próbował ścigać jeszcze Maciej Janowski, któremu wyraźnie brakowało prędkości. 

Druga seria startów rozpoczęła się od mocnego uderzenia wrocławian. Ponownie świetnie spod taśmy wyjechał Tai Woffinden, a tuż za jego plecami usadowił się Jurica Pavlic. Bardzo dobrze dysponowany w pierwszym biegu Thomas H. Jonasson od początku wyścigu był wyraźnie wolny, ostatecznie kończąc swój udział w biegu na trzecim okrążeniu, wobec czego po jeden punkt do mety dojechał Marcel Szymko. Po tym biegu zespół z Dolnego Śląska prowadził w meczu 17:13. Prowadzenie gości utrzymywało się do dziesiątego biegu włącznie. Wówczas do głosu doszli gdańszczanie, którzy biegi 10 i 11 zakończyli podwójnymi zwycięstwami. Najpierw Thomas H. Jonasson do spółki z innym Szwedem - Fredrikiem Lindgren podwójnie pokonali Macieja Janowskiego i Patryka Malitowskiego, a chwilę później podobnej sztuki popularny "Fredka" dokonał wespół z Krystianem Pieszczkiem

Przed biegami nominowanymi przewaga Wybrzeża wynosiła zaledwie dwa punkty i to dwie ostatnie gonitwy miały zadecydować o tym który z zespołów sięgnie po dwa duże punkty. W wyścigu czternastym, który miał dwie odsłony, na prowadzeniu 4:2 znajdowali się goście z Wrocławia. Wówczas na tor upadł Krystian Pieszczek, co zmusiło sędziego Wojciecha Grodzkiego do przerwania wyścigu i wykluczenia wychowanka gdańskiego Wybrzeża. W powtórce najlepiej ze startu wyszli goście. Duet Jędrzejak - Batchelor długo odpierał ataki szarżującego za ich plecami Jonassona, jednak na pierwszym łuku trzeciego okrążenia najpierw skapitulował Australijczyk, a kilka sekund później plecy Szweda oglądał już także Jędrzejak. Dzięki fantastycznej pogoni reprezentanta Trzech Koron gdańszczanie utrzymali się na dwupunktowym prowadzeniu przed ostatnim wyścigiem dnia. W biegu 15 prawdziwy dramat po starcie spotkał Macieja Janowskiego. Popularnemu "Magicowi" maszyna odmówiła posłuszeństwa tuż po starcie, dzięki czemu triumf Wybrzeża był już tak naprawdę formalnością. Wówczas na tor upadł jednak Fredrik Lindgren i kibice czerwono-biało-niebieskich do końca musieli drżeć o końcowy wynik meczu. W powtórce podobnie jak w pierwszej odsłonie najlepiej ze startu wyjechał Tai Woffinden, za którym spokojnie po dwa punkty dojechał Leon Madsen, dzięki czemu druga wygrana Wybrzeża w sezonie 2014 stała się faktem.

Wyniki:

Betard Sparta Wrocław: 44
1. Tai Woffinden - 15 (3,3,3,3,3)
2. Jurica Pavlic - 4+1 (1,2*,1,0)
3. Tomasz Jędrzejak - 7+1 (0,1*,3,1,2)
4. Troy Batchelor - 6 (2,2,1,0,1)
5. Maciej Janowski - 6 (1,2,1,2,d)
6. Patryk Dolny - 3+1 (2*,0,1)
7. Patryk Malitowski - 3 (3,0,0)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 45
9. Leon Madsen – 12 (2,3,2,3,2)
10. Artur Mroczka – 0 (0,1,0,-)
11. Tomas H. Jonasson - 11 (3,d,3,2,3)
12.
Marcel Szymko – 3 (1,1,-,1)
13. Fredrik Lindgren – 13+1 (3,3,2,2*,3,w)
14. Dominik Kossakowski – 0 (0,0,0)
15. Krystian Pieszczek – 5+2 (1,2*,0,2*,w)

Sędzia: Wojciech Grodzki (Opole)
Widzów: 3500

Autor: Mikołaj Kowalski

Następny mecz:

18.03.2021, 00:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
4 CAR GWARANT KAPI MEBLE BUDEX Start Gniezno 0 0 0
5 KŻ Orzeł Łódź 0 0 0
6 ROW Rybnik 0 0 0
7 Unia Tarnów 0 0 0
8 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus