Mecze dekady (20): Lokomotiv Daugavpils - Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk 44:46

15.11.2020, 20:00

21 kwietnia 2013 roku żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk w sześcioosobowym składzie udali się na Łotwę, gdzie stoczyli niezwykle ciekawy pojedynek z zespołem z Daugavpils. Po niezwykle emocjonującym meczu nasza drużyna triumfowała 46:44, a walnie do zwycięstwa przyczynił się między innymi Thomas H. Jonasson, który zgromadził na swoim koncie 14 punktów.

Sezon 2012 nie ułożył się po myśli naszej drużyny. Po roku startów w najwyższej klasie rozgrywkowej ponownie zaznaliśmy goryczy spadku. Nie było to jednak wówczas jedyne zmartwienie, jakie trapiło gdański klub. Po wieloletniej współpracy drużynę przestała finansować Grupa Lotos, która wspierała gdański żużel na wszystkich szczeblach rozgrywkowych. Żeby tego było mało, do dyspozycji rady nadzorczej oddał się ówczesny prezes Wybrzeża - Maciej Polny. Ostatecznie jego miejsce zajął Robert Terlecki, a spory wkład w to, że Gdańsk pozostał na żużlowej mapie Polski miał między innymi Tadeusz Zdunek, który zdecydował się zostać sponsorem tytularnym klubu.

Na pierwszy wyjazd w sezonie 2013 żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża udali się do Daugavpils. Potyczki z Lokomotivem na ich terenie od wielu lat są utrapieniem dla wielu polskich drużyn i nie inaczej zapowiadało się tym razem. Drużyna dowodzona przez Nikołaja Kokina do meczu z Wybrzeżem przystąpiła w możliwie najsilniejszym zestawieniu, z Maksimsem Bogdanovsem na czele, który sezon wcześniej przywdziewał jeszcze barwy naszego zespołu. Podopieczni Stanisława Chomskiego w Daugavpils nie mogli zaś skorzystać z usług Roberta Miśkowiaka, za którego ponownie zdecydowano się zastosować zastępstwo zawodnika. 

Licznie zgromadzona publiczność na trybunach już od pierwszych biegów nie narzekała na brak emocji. W biegu inaugurującym spotkanie świetną robotę na pierwszym wirażu zrobił Renat Gafurov, który zdecydowanie wywiózł na zewnętrzną łotewską parę Bogdanovs - Kylmaekorpi. Skrzętnie skorzystał z tego Dawid Stachyra, jadący po starcie na ostatniej pozycji. Popularny "Davidoff" przytomnie przyciął do wewnętrznej części toru i 5:1 dla Wybrzeża stało się faktem. 

Na odpowiedź gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Andzejs Lebedevs do spółki z Iwanem Pleszakowem gładko uporali się z Krystianem Pieszczkiem i Marcelem Szymko i na tablicy wyników mieliśmy remis. Na minimalne prowadzenie (16:14) gdańszczanie wyszli po biegu piątym. Po raz kolejny ze świetnej strony zaprezentował się Renat Gafurov. Rosjanin ponownie pojechał bardzo drużynowo, wyrzucając pod płot Romana Povazhny'ego, na czym skorzystał Artur Mroczka. Wychowanek GTŻ-u Grudziądz nie zdołał jednak utrzymać za plecami Rosjanina jeżdżącego w barwach ekipy z Daugavpils, który ostatecznie przedzielił gdańską parę. 

W kolejnych biegach nasza drużyna systematycznie powiększała przewagę nad rywalem. Po wyścigu dziewiątym różnica wynosiła już dziesięć "oczek", a drugą "trójkę" w meczu przywiózł Artur Mroczka, coraz lepiej odnajdujący się na owalu w Dyneburgu. Ponadto świetne zawody w barwach Wybrzeża jechał Thomas H. Jonasson, raz po raz przywożący kolejne "trójki" do mety. 

Równa i skuteczna jazda kwartetu Gafurov - Mroczka - Stachyra - Jonasson sprawiła, że już po trzynastym wyścigu było jasne, że dwa duże punkty powędrują nad morze. Ambitna jazda Łotyszy, wśród których brylowali przede wszystkim Bogdanovs i Powazhny to było za mało na dobrze dysponowanych gdańszczan. Obrazu meczu nie są w stanie zatrzeć nawet biegi nominowane, które zostały rozstrzygnięte podwójnie na korzyść Lokomotivu. 

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 46

1. Renat Gafurov - 11+1 (3,3,2*,1*,1)
2. Robert Miśkowiak (ZZ)
3. Artur Mroczka - 11+1 (1*,1,3,3,2,1)
4. Dawid Stachyra - 7+2 (2*,2,1*,1,1,w)
5. Thomas H. Jonasson - 14 (3,3,3,3,2,-)
6. Krystian Pieszczek - 2 (w,0,2,0)
7. Marcel Szymko - 1 (1,0,0)

Lokomotiv Daugavpils: 44
9. Joonas Kylmaekorpi - 1+1 (d,1*,0,-)
10. Maksims Bogdanovs - 14 (1,2,2,3,3,3)
11. Roman Povazhny - 12+1 (3,2,2,3,2*)
12. Wadim Tarasenko - 0 (0,w,-,-)
13. Kjastas Puodżuks - 6+1 (1*,2,d,0,3)
14. Iwan Pleszakow - 2 (2*,0,0)
15. Andzejs Lebedevs - 9+1 (3,2,1,1*,w,2)

Sędzia: Grzegorz Sokołowski
Widzów: 6000

Autor: Mikołaj Kowalski

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 eWinner Apator Toruń 14 29 +240
2 CAR GWARANT KAPI MEBLE BUDEX Start Gniezno 14 25 +67
3 KŻ Orzeł Łódź 14 22 +42
4 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
5 Unia Tarnów 14 15 -76
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski 14 14 -75
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
8 SK Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus