Kontrowersje wokół meczu Zdunek Wybrzeża z Unią Tarnów

06.04.2021, 13:26

Żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk z łatwością pokonali na wyjeździe Unię Tarnów 55:35. My tradycyjnie postanowiliśmy się przyjrzeć kontrowersjom wokół tego spotkania. A takowych nie brakowało.

I choć wynik był bardzo wysoki, to nie brakowało emocji. Trzeba jednak podkreślić, że sędzia Grzegorz Sokołowski bardzo dobrze wywiązał się ze swojej roli. Z naszego punktu widzenia podejmował wyłącznie dobre decyzje i w żaden sposób nie wpłynął na wynik.

Najwięcej emocji wśród zawodników gości wzbudziła sytuacja z biegu jedenastego, gdy Unia prowadziła 5:1. Wówczas na tor upadł nieatakowany Michał Gruchalski. Nie podniósł się, wyścig został przerwany. Decyzja mogła być jedna - wykluczenie zawodnika Wybrzeża. W powtórce Krystian Pieszczek przyjechał do metry drugi, więc gdańszczanie na tym skorzystali. 

Mieliśmy też dwie ciekawe sytuacje, gdy w górę szła taśma startowa. Najpierw idealnie wystartował Rasmus Jensen, ale jak pokazały powtórki, był to wyłącznie refleks zawodnika. Nie ruszał się na starcie, wyczekał do końca i ruszył w idealnym momencie. Sędzia biegu nie przerwał. Jak się okazało - słusznie. Później w niemal identycznej sytuacji wystrzelił ze startu Artur Mroczka, jednak momentalnie zapalone zostało czerwone światło. Tutaj sędzia wątpliwości już nie miał. Mroczka delikatnie ruszył się przed uniesieniem taśmy, na czym zyskał dość sporo. Zresztą, w powtórce Mroczka i tak wygrał, zatem nie ma tu kontrowersji.

Tych nie zabrakło już w pierwszym biegu. Najpierw Ernest Koza zaatakował Jakuba Jamroga, powodując jego upadek. Zawodnik Unii został wykluczony z powtórki. W niej po raz kolejny na tor upadł Jamróg, tym razem po ataku Nielsa Kristiana Iversena na końcu czwartego okrażenia. Duńczyk pojechał bardzo ostro, wjeżdżając na linię mety praktycznie wepchnął Jamroga w bandę, doprowadzając do niebezpiecznej sytuacji. Sędzia zaliczył wynik 5:1 dla Wybrzeża, natomiast wydaje się, że Iversen mógł być nawet wykluczony, nie mówiąc już o żółtej kartce. Poniekąd Iversen sam się ukarał, bo w dalszej fazie zawodów już nie pojechał z powodu kontuzji.

O tak oczywistych sytuacjach, jak ostrzeżenia dla młodzieżowców Unii za utrudnianie startu nawet nie warto pisać, bo sytuacje były czyste i klarowne.

Autor: Redakcja

Następny mecz:

11.04.2021, 14:00 / Gdańsk

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 ROW Rybnik 1 2 +36
2 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 1 2 +20
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0
4 Aforti Start Gniezno 0 0 0
5 KŻ Orzeł Łódź 0 0 0
6 Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 0 0 0
7 Unia Tarnów 1 0 -20
8 Cellfast Wilki Krosno 1 0 -36

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus