Karty historii (6): Leszek Papakul, Sam Ermolenko

28.03.2020, 18:03

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji prowadzimy cykl Karty Historii. Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są Leszek Papakul (Czwórka Karo) i Sam Ermolenko (Czwórka Trefl).

Leszek Papakul dość późno zaczął jazdę, bo dopiero w wieku 20 lat. Jego pierwszy sezon też nie był szczególnie udany - zdobył tylko dwa punkty. Później jednak potrafił rozwinąć skrzydła. Już rok później awansował do finału MIMP. W gdańskim klubie jeździł do 1980 roku i był zazwyczaj cennym uzupełnieniem składu naszej druzyny.

Łącznie urodzony w 1951 roku zużlowiec przywiózł dla swojego macierzystego klubu 357 punktów i 51 bonusów, więc jego obecność w cyklu Karty historii była niepodważalna. Dodatkowo podczas jego startów nasz zespół stał się stałym uczestnikiem I ligi. W 1978 roku Papakul zdobył z Wybrzeżem srebrny medal DMP, zdobywając wówczas 39 punktów i 8 bonusów w 33 biegach.

---


Drugim z zawodników, którzy zapracowali sobie na wpisanie do kart historii jest Sam Ermolenko. To jeden z nielicznych zawodników, którzy sobie na to zasłużyli przejeżdżając u nas jeden sezon. W 1998 roku jako 38-latek trafił nad morze, był to jego czwarty klub w Polsce. Pokazał się z bardzo dobrej strony.

Indywidualny Mistrz Świata z 1993 roku startował u nas w 1998 roku i był jednym z pięciu mistrzów startujących kiedykolwiek w naszych barwach. Pojechał w 12 meczach, w których uzyskał doskonałą średnią 2,567! Był jednym z najlepszych zawodników II ligi i przyczynił się do awansu, po którym zdobyliśmy brązowy medal DMP. Ze względu na wysoki KSM, nie było jednak mowy o pozostaniu go w naszej drużynie.

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus