Karty historii (5): John Davis, Stanisław Kaiser

27.03.2020, 14:23

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji prowadzimy cykl Karty Historii. Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są John Davis (Czwórka Kier) i Stanisław Kaiser (Czwórka Pik).

Był rok 1991. Polska zaczęła powoli otwierać się na świat, również na ten żużlowy. Do zespołu Wybrzeża Gdańsk zakontraktowano czterech zawodników, spośród których jeden był zdecydowanie najstarszy i pojechał też w największej liczbie spotkań. To urodzony w 1954 roku John Davis, który na świecie był znany choćby z trzykrotnego uczestnictwa w finale IMŚ czy 4 medali DMŚ.

Występy Johna Davisa były dla gdańskich kibiców czymś nowym. Brytyjczyk pojechał łącznie w 81 biegach w barwach Wybrzeża, w których przywiózł średnią biegową 2,556. Kibice, którzy już wtedy chodzili na gdański stadion wspominają tego zawodnika z sentymentem i zawsze będzie mile widziany w Gdansku. Co ciekawe Davis poradził sobie również po karierze żużlowej. Założył początkowo firmę produkującą burgery, która przeistoczyła się w firmę kateringową, zaopatrującą wydarzenia w całej południowej Anglii.

---

Kolejnym z zawodników, którzy znaleźli się na naszych Kartach Historii jest niestety nieżyjący już Stanisław Kaiser. Urodzony w 1935 roku zawodnik, swoją karierę rozpoczynał w Stali Gorzów, z której przeniósł się do Legii Warszawa. Zainteresowanie żużlem w stolicy nie było jednak duże i klub ten przeniósł sekcję do Gdańska, gdzie połączył się z LPŻ-em Neptun. Sekcja żużlowa Legii Gdańsk została wchłonięta przez wielosekcyjne Wybrzeże i... tę historię już doskonale znacie.

Stanisław Kaiser co prawda nie miał takich sukcesów jak jego brat Marian (to nazwisko się jeszcze pojawi w Kartach Historii, co nie może być dla nikogo niespodzianką), jednak jego obecność w cyklu jest w pełni zasłużona. Przez aż 10 sezonów zdobył 574 punkty i 54 bonusy dla Wybrzeża Gdańsk. W tym czasie nasz zespół zdobył 2 srebrne medale i 1 brązowy. Jest to więc jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii naszego klubu, biorąc pod uwagę występy w drużynie. Tym samym na stałe wpisał się do historii GKS-u Wybrzeże Gdańsk!

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus