Karty historii (13): Sebastian Ułamek, Bjarne Pedersen

04.04.2020, 18:02

Wybrzeże Gdańsk w 2020 roku obchodzi 75-lecie klubu. Z tej okazji prowadzimy cykl Karty Historii. Zaprezentujemy 52 żużlowców, którzy na przestrzeni lat szczególnie wyróżnili się jeżdżąc dla naszego klubu. Kolejnymi wyróżnionymi są Sebastian Ułamek (Ósemka Serce) i Bjarne Pedersen (Ósemka Pik).

Sebastian Ułamek przyszedł na świat w Częstochowie, więc nic dziwnego, że reprezentował barwy Włókniarza od początku swojej kariery. Jeździł pod Jasną Górą w latach 1993-1998. Następnie zdecydował się na pierwszy transfer i wybór padł na gdańskie Wybrzeże. Ułamek szybko wskoczył na wysoki poziom, w momencie przenosin nad morze był już cenionym zawodnikiem. Zdobywał punkty dla naszego klubu w sezonach 1999-2000 i kibice jego słabsze wyścigi mogli policzyć na palcach jednej ręki.

Częstochowianin w czerwono-biało-niebieskich barwach pojawił się na torze w 211 biegach i uzbierał łącznie 460 "oczek". Do swojego dorobku dołożył dodatkowo 15 bonusów. Warto zaznaczyć, że tylko trzynaście razy mijał metę na końcu stawki. W 1999 roku pomógł zdobyć brązowy medal DMP. Sezon później drużynowo było trochę gorzej, jednak indywidualnie dawał radę (średnie biegopunktowe 2.287 i 2.214). Ułamek to wielokrotny reprezentant Polski i medalista m.in. DMP i IMP. Wywalczył też z reprezentacją Polski srebro w DPŚ w 2001 roku. Nie miał prawa narzekać na brak sukcesów.

---

Bardzo dobrze w pamięci gdańskich fanów zapadł Bjarne Pedersen. Duńczyk startował w plastronie Wybrzeża w 2005, 2007 oraz 2008 roku. Każdy sezon był znakomity w jego wykonaniu. Podczas swojej pierwszej przygody pojechał w sześciu meczach i został skasyfikowany ze średnią biegopunktową 2,387 w Ekstralidze.  Nic dziwnego, że znalazł się na celowniku klubu z Torunia. Po roku jednak wrócił nad morze, gdy Wybrzeże walczyło na pierwszoligowym froncie (śr/b. 2,419 i 2,456). Należy jasno zaznaczyć, że był liderem. Jazdę w Gdańsku zakończył wywalczonym awansem do elity.

Żużlowiec z kraju Hamleta osiągnął znaczne sukcesy w swoim kraju - w 2004 roku został indywidualnym mistrzem Danii. Dorzucił jeszcze trzy srebra, a także brąz. Regularnie reprezentował Danię na arenie międzynarodowej, a w szczególności w DPŚ, w którym zdobył każdy możliwy medal. Był też stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix. Kilka miesięcy temu zapowiedział, że po sezonie 2020 zakończy karierę. Jego ostatnim klubem w Polsce będzie OK Bedmet Kolejarz Opole.

 

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 0 0 0
2 Apator Toruń 0 0 0
3 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 0 0 0
4 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0
5 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0
6 Orzeł Łódź 0 0 0
7 Polonia Bydgoszcz 0 0 0
8 Unia Tarnów 0 0 0

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus