Alfabet Wybrzeża (11): Logo

07.11.2019, 14:01

Logotyp czy herb to element tożsamości każdego klubu sportowego. Nie inaczej jest w Wybrzeżu Gdańsk, które przez pierwsze lata nie posiadało swojego logotypu. Pierwszy znany pochodzi z lat sześćdziesiątych.

Za datę powstania Wybrzeża Gdańsk uznaje się dzień 17 kwietnia 1945 roku, więc w przyszłym roku będziemy obchodzić 75-lecie. Przez niemal 20 począatkowych lat istnienia, klub nie posiadał jakiegokolwiek herbu czy logotypu. Pierwsza koncepcja powstała w latach sześćdziesiątych, najprawdopodobniej w 1962 roku.

Pierwszy herb miał kształt trójkąta równoramiennego. Obowiązywał przez około 7-8 lat. - Zaczęliśmy myśleć i padło właśnie na trójkątną wersję i takie rozwiązanie przyjęliśmy. Ma ono swoją, dosyć krótką historię - opowiadał Kazimierz Dauksza, autor herbu obowiązującego od około 1970 roku. A jakie były powody zmiany pierwotnej wersji herbu? - Pierwszy herb powstał w latach sześćdziesiątych. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że był to dokładnie rok 1962. Herb ten jednak wyglądał zbyt skomplikowanie i źle się prezentował przypięty do klapy marynarki, bo był za duży - mówił w swoich wspomnieniach Dauksza, który w Wybrzeżu był szczypiornistą, a następnie sekretarzem zarządu klubu. Tę rolę piastował aż do 1988 roku.


Trójkątny herb towarzyszył sukcesom zawodników wielosekcyjnego Wybrzeża. Później został zmodyfikowany i przerobiony na kształt rombu, z którym utożsamia się wiekszość kibiców Wybrzeża. Aktualnie są nieuregulowane kwestie prawne dotyczące praw własności tego logo. - Ja i grupka działaczy współpracujących ze mną (m.in. kierownik sekcji siatkówki pan Ryszard Michalak oraz pan Sidorowicz) usiedliśmy i zaczęliśmy się po prostu bawić. Szukaliśmy takich rozwiązań, żeby utrzymać kolorystykę i symbolikę Gdańska i ewentualnie napisu. Ucięliśmy cążkami jeden bok, potem drugi i został romb - opowiadał Dauksza.

Aktualnie logotyp, którym posługuje się żużlowa sekcja Wybrzeża to czerwono-biało-niebieska tarcza, nawiązująca do barw klubowych i miasta. Wcześniejsze wersje logo również nawiązywały do tych aspektów i od zawsze znajdował się w nim herb Gdańska.

Autor: Redakcja

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 ROW Rybnik 12 22 +110
2 Arged Malesa Ostrovia Ostrów Wielkopolski 12 18 -8
3 Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
4 Unia Tarnów 12 17 +16
5 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6 Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7 Orzeł Łódź 12 7 -49

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus