Wspominamy (14): Sezon 1980

22.03.2018, 21:36

Przerwa zimowa to czas,w którym możemy wrócić pamięcią do minionych sezonów. Dziś cofamy się do sezonu 1980, w którym gdański zespół do końca walczył w barażach o utrzymanie w I lidze. Liderem drużyny był Zenon Plech, który nie znalazł pogromcy na polskich torach.

Wejście w dekadę lat 80. Wybrzeże ma nie najlepsze. W 1980 roku Zenon Plech koncentrował się się na lidze angielskiej i turniejach światowych (m.in. srebro w mistrzostwach świata par, wraz z Edwardem Jancarzem), nie oszczędzaały go także, drobniejsze na szczęście, kontuzje. W barwach "Wybrzeża" jeździł rzadziej, lecz niesamowicie skutecznie, nie tracąc przez cały sezon ani jednego punktu ligowego i uzyskując średnią biegową równą 3,000. Na ligowych torach znakomicie radzili sobie też Berliński i Marynowski, ale to było stanowczo za mało. W efekcie - przedostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli i baraże.

Z wicemistrzem II ligi Stalą Rzeszów gdańszczanie przegrali wprawdzie w Rzeszowie 43:65, ale w Gdańsku zgromili rywala 79:29 i odsunęli spadek - jak się później okazało - na dziewięć długich lat. W 1980 roku osiągnięcia indywidualne zapisał na swoim koncie młody Berliński - w mistrzostwach Europy juniorów przebił się aż do finału, gdzie zajął 15 miejsce. W kraju natomiast został młodzieżowym mistrzem Polski i zajął trzecie miejsce w Brązowym Kasku. W tym roku nastąpiła też kolejna symboliczna zmiana pokoleń: kończącego (w wieku 44 lat) karierę Henryka Żyto zastąpił w drużynie jego syn Piotr.