Nieregularnie (3): Zimowe ślizganie na GKS-ie

06.03.2018, 08:16

Nie kręcą mnie wywiady pomeczowe, opisywanie bieżących wyników. Nie będę pisał kto i kiedy zdobył punkty, a kto nie. Szukam tematów alternatywnych, tekstów o tzw. żużlowej kuchni, kibicach i historii. W związku z tym moje artykuły nie będą pojawiać się regularnie, nie będzie pisania na siłę. Czytajcie, komentujcie. Zapraszam. Piotr Berenthal.

Ostatnie mroźne zimowe tygodnie skłoniły mnie do wspomnień. Przypomniały mi się opowieści ojca o ślizgawce na stadionie żużlowym. Pamiętam, że  wtedy trudno było mi uwierzyć, że jeździł po żużlowym torze na łyżwach, ale niezawodny internet potwierdza opowiadania mojego taty. W czasach PRL-u co pewnie pamiętają starsi kibice, zimy były dużo ostrzejsze niż w ostatnich latach. Popularne wtedy były osiedlowe ślizgawki wylewane na boiskach czy placach zabaw. Nie było wszechobecnej obecnie biurokracji, nie potrzeba było setki pozwoleń jak obecnie. Wystarczało tylko trochę dobrych chęci. Dlatego często z inicjatywy lokalnych spółdzielni czy klubów osiedlowych powstawały przy pomocy strażaków takie ślizgawki. Sam jeszcze pamiętam je z lat 80-tych, później niestety te pomysły poszły w zapomnienie.

Właśnie taka ślizgawka istniała w latach 70-tych na stadionie przy ówczesnej ul. Elbląskiej. Pomoc w tworzeniu nawierzchni zapewniali pracownicy Straży Pożarnej. Wstęp na lodowisko był bezpłatny, co przekładało się na dużą popularność obiektu.

Idea takich sezonowych ogólnodostępnych ślizgawek moim zdaniem jest jak najbardziej godna kontynuacji. Owszem, ostatnimi laty, mrozów było jak na lekarstwo, jednakże od tej reguły zdarzają się wyjątki. Chociażby w tym roku mamy piękną, choć spóźnioną zimę. Często bywam na miejskim lodowisku w Gdańsku, gdzie spotykam zazwyczaj tłum łyżwiarzy. Jestem przekonany, że lodowisko przy Zawodników 1 przyciągnęłoby sporo amatorów lodowego szaleństwa, a młodzież zyskałaby miejsce na aktywne spędzenie dnia na świeżym powietrzu.

Co ciekawe jeszcze parę lat temu, gdy tylko trochę zimy i mrozów zawitało do Gdańska, dzięki inicjatywie Gdańskiego Ośrodka Sportu mogliśmy korzystać z bezpłatnej ślizgawki na gdańskim mini torze. Tor lodowy miał długość 200 metrów, był oświetlony. Jeździe towarzyszyła oprawa muzyczna. Czynna była również wypożyczalnia łyżew. Ja jeździłem tam wielokrotnie, a Wy korzystaliście kiedyś z lodowiska na gdańskim torze lub mini torze? Bylibyście zainteresowani takim spędzaniem czasu zimą?

 

 

Autor: Piotr Berenthal

Tabela:

msc drużyna M Pkt +/-
1 Speed Car Motor Lublin 14 26 +187
2 ROW Rybnik 14 23 +181
3 Car Gwarant Start Gniezno 14 23 +66
4 Lokomotiv Daugavpils 14 21 -4
5 Orzeł Łódź 14 18 +47
6 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 15 +40
7 Euro Finannce Polonia Piła 14 7 -131
8 Arge Speedway Wanda Kraków 14 5 -368

Social Media

Nasi Partnerzy

Sponsor Tytularny

Partnerzy Główni

Sponsor Strategiczny Plus